Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wzrost cen energii w Wielkiej Brytanii: przeciętny rachunek wzrośnie o 94 GBP od stycznia

Regulator sektora energetycznego Ofgem ogłosił, że limit cen energii w Wielkiej Brytanii wzrośnie do średniej rocznej kwoty 1 928 funtów od stycznia.

To oznacza, że typowe gospodarstwo domowe płacące za gaz i elektryczność za pomocą polecenia zapłaty (direct debit) będzie musiało wydać o 5% więcej w porównaniu z obecnym limitem cenowym, co przekłada się na dodatkowe 94 funty rocznie.


Ten nowy średni rachunek odzwierciedla wyższe koszty hurtowe energii w okresie zimowym oraz zmianę w sposobie obliczania limitu cen przez Ofgem, opartą na średnim krajowym zużyciu energii.

Za wzrost cen odpowiedzialne są niestabilność i globalne wydarzenia, w szczególności wojna na Ukrainie.

Podwyżka cen, choć szeroko oczekiwana, stawia brytyjskie gospodarstwa domowe przed perspektywą dalszych nacisków finansowych w nowym roku.

Mimo że tempo wzrostu cen spadło z poziomu powyżej 11% po inwazji Rosji na Ukrainę, inflacja w gospodarce pozostaje wysoka.


Dr Craig Lowrey, dyrektor generalny firmy badawczej Cornwall Insight, ostrzega, że sytuacja dla płatników rachunków może się pogorszyć.

„W miarę jak będziemy przechodzić przez 2024 rok, nie tylko utrzymujące się wysokie koszty jednostkowe będą powodem do zmartwień; nadchodzący wzrost opłat stałych za energię elektryczną od kwietnia dodaje kolejny element równania” - stwierdził.

Jednakże, jak zauważa dyrektor generalny Ofgem, Jonathan Brearley, klienci mogą skorzystać na zmianie dostawcy lub planu energetycznego.

„Widzimy również powrót wyboru na rynku, co jest pozytywnym sygnałem, a klienci mogą skorzystać na porównywaniu ofert, wybierając między bezpieczeństwem stałej stawki a bardziej elastyczną ofertą, która jest niższa niż limit cenowy” – powiedział.


Brearley radzi konsumentom, aby szukali niezależnych porad od zaufanych źródeł i zastanowili się, czy ważniejsza jest dla nich najniższa cena, czy bezpieczeństwo stałej umowy.

Brak powszechnego wsparcia dla rachunków za energię w tym zimowym sezonie odzwierciedla fakt, że ceny hurtowe gazu ziemnego ustabilizowały się po ubiegłorocznym popycie w całej Europie.

Jednakże ceny pozostają wysokie, a limit cenowy jest nadal o ponad 1 000 funtów wyższy niż średnia przed pandemią.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Wielka Brytania zamraża podatek od alkoholu. Za kufel piwa zapłacimy średnio 4,63 GBP
 Czytaj następny artykuł:
Ważna informacja dla Polaków w Wielkiej Brytanii. Nadchodzi dyżur paszportowy w Birmingham