Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii osiąga najniższy poziom od czasu lockdownów w 2021 roku

W październiku tego roku sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii spadła do najniższego poziomu od lutego 2021 roku, kiedy to w kraju obowiązywały ścisłe lockdowny związane z pandemią COVID-19 - podało BBC.

Według oficjalnych danych, wolumen sprzedanych produktów zmniejszył się o 0,3%, co jest zaskakujące, ponieważ oczekiwano wzrostu sprzedaży w tym miesiącu.


Urząd Statystyk Narodowych (Office for National Statistics, ONS) wskazuje, że spadek sprzedaży paliw i żywności może być wynikiem rosnących kosztów życia oraz złej pogody.

Heather Bovill, zastępca dyrektora ds. badań i wskaźników ekonomicznych w ONS, zauważa, że „był to kolejny słaby miesiąc dla sklepów z artykułami gospodarstwa domowego i odzieżą, które zgłosiły, że presja kosztów życia, zmniejszona liczba klientów i złe warunki pogodowe mocno na nich wpłynęły”.

W październiku Wielką Brytanię nawiedził sztorm Babet, przynosząc „wyjątkowe opady deszczu”, co według Met Office mogło również wpłynąć na spadek sprzedaży.


Sprzedaż paliw spadła o 2% w okresie od września do października, a sprzedawcy detaliczni zgłosili, że „konsumenci wydają pieniądze ostrożniej ze względu na wpływ złej pogody”.

Supermarkety podały, że klienci kupują więcej żywności, ale sklepy specjalistyczne, takie jak sklepy mięsne i piekarze, odnotowały spadek.

Zobacz też:


Spadła także sprzedaż alkoholu i wyrobów tytoniowych, odpowiednio o 4,2% i 10,4%.

Sprzedawcy detaliczni twierdzili, że klienci „kupowali tańsze produkty i traktowali priorytetowo ważne produkty”.


W porównaniu do października ubiegłego roku wolumen sprzedaży detalicznej był niższy o 2,7%.

ONS również zrewidował w dół swój odczyt sprzedaży detalicznej we wrześniu do spadku o 1,1%, po początkowych szacunkach na temat spadku o 0,9%.

Dane te pokazują, jak różnorodne czynniki, od warunków pogodowych po presję ekonomiczną, mogą wpływać na zachowania konsumenckie i ogólną kondycję rynku detalicznego.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Aldi ogranicza sprzedaż popularnego produktu do „dwóch na klienta”
 Czytaj następny artykuł:
Spadek inflacji w Wielkiej Brytanii do 4,6%. Co to oznacza dla Twoich finansów?