Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Rachunki za wodę wzrosną o £156 rocznie dla milionów mieszkańców Wielkiej Brytanii

Miliony klientów mogą zostać zmuszone do zapłacenia dodatkowych £156 rocznie za swoje rachunki za wodę w ramach nowych planów.

Spółki wodne przedstawiły pięcioletni plan mający na celu zatrzymanie 140 000 wycieków ścieków rocznie.


Pakiet o wartości £96 miliardów, który miałby zostać wprowadzony między 2025 a 2030 rokiem, finansowałby również budowę 10 nowych zbiorników retencyjnych oraz poprawę infrastruktury.

Jednakże konsumenci w Anglii zostaliby poproszeni o pokrycie kosztów pakietu, co oznaczałoby wzrost rachunków o £7 miesięcznie od 2025 roku.

Ta kwota wzrośnie do £13 miesięcznie więcej do 2030 roku — czyli £156 więcej rocznie — jeśli plany zostaną zatwierdzone przez regulatora Ofwat.

David Henderson, dyrektor generalny Water UK, reprezentujący branżę, powiedział, że zdaje sobie sprawę, że wzrost rachunków nie jest „nigdy mile widziany”, ale wezwał regulatora Ofwat do zatwierdzenia propozycji, aby sektor mógł jak najszybciej przeciwdziałać wyciekom ścieków.


Sekretarz ds. środowiska, Therese Coffey, stwierdziła z kolei, że konieczne są „znaczące ulepszenia” i wezwała firmy wodne do „podjęcia działań i wprowadzenia trwałych zmian” w ramach planów.

Coffey powiedziała, że była „wyraziła się bardzo jasno” wobec Ofwat, twierdząc, że „klienci nie powinni płacić ceny za słabą wydajność”.

Zobacz też:


Spółki wodne stwierdziły, że planowana inwestycja zmniejszyłaby wycieki o ponad jedną czwartą do 2030 roku w porównaniu z początkiem dekady.

W ramach planów zostaną stworzone przyrodnicze schematy zarządzania deszczówką i wprowadzona zostanie technologia do lepszego zarządzania przepływami.


Tymczasem Water UK poinformował, że zostanie stworzonych 30 000 nowych miejsc pracy i 4 000 miejsc na staże, aby pomóc w realizacji planu.

„Te rekordowe propozycje inwestycyjne zapewnią zaopatrzenie w wodę, gdy będziemy musieli zmierzyć się ze zmieniającym się klimatem i rosnącą populacją. Chociaż zwiększenie rachunków nigdy nie jest mile widziane, ta inwestycja w infrastrukturę naszego kraju jest niezbędna, aby zapewnić bezpieczeństwo naszego zaopatrzenia w wodę” - powiedział David Henderson.

Plan zostanie przedstawiony Ofwat, który zdecyduje, czy go zatwierdzi, czy nie.


Dyrektor generalny Ofwat, David Black, powiedział: „Plany biznesowe firm są ważnym pierwszym krokiem w procesie przeglądu cen. Rola Ofwat polega na dogłębnej analizie ich propozycji, aby upewnić się, że każdy wzrost rachunków jest uzasadniony, efektywny i przynosi znaczące poprawy jakości wód rzecznych i kąpielisk”.

Wśród klientów i interesariuszy zostaną przeprowadzone konsultacje w sprawie planów w nadchodzących miesiącach, poinformował regulator.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Rachunki za energię tanieją DZIŚ o 151 GBP w Wielkiej Brytanii
 Czytaj następny artykuł:
12 sposobów na otrymanie dodatkowych 7597 GBP przed świętami w Wielkiej Brytanii