Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Chaos na brytyjskim lotnisku: Ryanair wydaje oświadczenie

Ryanair wezwał Civil Aviation Authority (CAA), departament rządu Wielkiej Brytanii, do interwencji po zamieszaniu, jakie miało miejsce na lotnisku London Gatwick z udziałem NATS.

Linia lotnicza oświadczyła, że nie anuluje żadnych lotów w wyniku masowego zachorowania personelu na wspomnianym lotnisku.


Rzecznik Ryanaira wyraził swoje oburzenie sytuacją, mówiąc: „To niedopuszczalne, że linie lotnicze zostały poproszone o anulowanie lotów do/od lotniska Gatwick przez następne sześć dni (do 2 października) w wyniku niezdolności NATS do odpowiedniego zabezpieczenia personelu UK ATC”.

Dodał także, że NATS przez lata była w opłakanym stanie, powodując niepotrzebne zakłócenia na brytyjskich lotniskach, w tym w Bristolu, Edynburgu i Manchesterze, a teraz także na lotnisku Gatwick przez ostatnie cztery tygodnie, w tym całkowity zanik systemu 28 sierpnia, który sparaliżował brytyjską awiację – bałagan, który do tej pory nie został wyjaśniony.

Jest jasne, że Dyrektor NATS, Martin Rolfe, nie podjął żadnych działań, aby rozwiązać te braki kadrowe i powinien teraz zrobić to, co słuszne, i zrezygnować ze stanowiska CEO NATS, aby ktoś kompetentny mógł wykonywać tę pracę.


„Apelujemy do CAA o natychmiastową interwencję i ochronę pasażerów przed tym trwającym bałaganem w UK ATC” – powiedział rzecznik.

Od tego ogłoszenia, CEO Michael O’Leary powiedział w środę, że linia lotnicza będzie poszukiwać środków prawnych przeciwko NATS.

Michael O’Leary, dyrektor generalny Ryanair, nie szczędził ostrych słów na temat brytyjskiego systemu kontroli ruchu lotniczego (ATC), określając go jako „najmniej produktywny i najmniej efektywny” w Europie.

W trakcie konferencji prasowej w City of London, O’Leary wezwał do zwolnienia Martina Rolfe, dyrektora generalnego National Air Traffic Services (Nats) - podało BreakingNews.ie.


Ryanair doświadczył problemów związanych z technicznymi błędami Nats, które 28 sierpnia spowodowały poważne zakłócenia w pracy brytyjskich lotnisk.

Dodatkowo Nats wielokrotnie miał problemy na lotnisku Gatwick, które przypisywane były brakom personelu w wieży kontrolnej.

O’Leary oskarżył Rolfe’a o „skandalicznie słabą wydajność” i stwierdził, że jest „niekompetentny i powinien zostać zwolniony”.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
12 sposobów na otrymanie dodatkowych 7597 GBP przed świętami w Wielkiej Brytanii
 Czytaj następny artykuł:
Płaca minimalna wzrośnie do 11 funtów na godzinę w Wielkiej Brytanii