Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Brytyjskie gospodarstwa domowe czeka wzrost podatków o 3500 GBP rocznie

Brytyjskie gospodarstwa domowe mogą spodziewać się średniego wzrostu podatków o 3500 funtów rocznie do czasu następnych wyborów, jak informuje czołowy krajowy think tank ekonomiczny – Institute for Fiscal Studies (IFS).

Jest to największy wzrost w ciągu jednej kadencji parlamentu od czasów, gdy zaczęto prowadzić zapisy w tej sprawie, czyli od ponad 70 lat – podał The Guardian.


IFS podaje, że obecne prognozy wskazują, iż Konserwatyści są na dobrej drodze, aby do 2024 roku zebrać rocznie o 100 miliardów funtów więcej, niż gdyby podatki jako część dochodu narodowego pozostały na tym samym poziomie, co w 2019 roku.

W kontekście tego, przychód z podatków ma wynieść około 37% dochodu narodowego w 2024 roku, wzrastając z około 33% cztery lata wcześniej.

W raporcie, który może zaszkodzić Rishi Sunakowi, zwłaszcza gdy Partia Konserwatywna boryka się z rosnącymi wewnętrznymi podziałami w kwestii podatków, think tank podkreśla, że żaden parlament nie spowodował większego wzrostu podatków niż obecny, kierowany przez trzech premierów konserwatywnych, bazując na danych sięgających 1951 roku.


Sunak, będący pod presją prawicowych posłów i zwolenników swojej poprzedniczki, Liz Truss, przygotowuje się do udania na jeden z najbardziej wyzwańczych rocznych kongresów Partii Konserwatywnej w Manchesterze tego weekendu.

Oczekuje się, że zaproponuje pakiet ulg podatkowych przed wyborami.

Jednakże, z niewiele ponad miesiącem do czasu, gdy kanclerz Jeremy Hunt przedstawi oświadczenie jesienne, premier prawdopodobnie będzie miał niewiele miejsca na obniżki podatków, jeśli chce spełnić samonarzucone przez rząd cele dotyczące finansów publicznych bez ponownego cięcia wydatków publicznych.


Przed wyborami ogólnymi w 2019 roku, Konserwatyści twierdzili, że plany wydatków Partii Pracy pod przywództwem Jeremy'ego Corbyna oznaczałyby dodatkowy rachunek w wysokości 2400 funtów dla każdego podatnika w Wielkiej Brytanii.

Pod przywództwem Keira Starmara, Partia Pracy wykorzystuje rosnące poziomy podatków jako dowód na niepowodzenie Torysów w rozwijaniu gospodarki, argumentując, że rząd znalazł się w pułapce własnego stworzenia, ponieważ ospały gospodarczo wzrost przynosi mniejsze dochody dla skarbu państwa na finansowanie usług publicznych.

W osobnych badaniach opublikowanych w piątek, raport think tanku Resolution Foundation i programu UK 2040 Options innowacyjnej organizacji charytatywnej Nesta ostrzegał, że głębokie nierówności majątkowe hamują Wielką Brytanię.


Twierdząc, że zmiany w podatku od majątku są „oczywistością”, raport stwierdził, że całkowity majątek dla najbogatszych 10% ludzi w Wielkiej Brytanii wzrósł 25 razy szybciej niż dla najbiedniejszych 30% między 2006 a 2020 rokiem.

Zobacz też:


IFS wskazał, że seria środków zwiększających podatki napędziła rekordowy wzrost przychodów z podatków jako udziału w dochodzie narodowym.

Wskazując na decyzje podjęte przez Sunaka podczas jego kadencji jako kanclerza, think tank zwrócił uwagę na wzrost głównej stawki podatku dochodowego od osób prawnych z 19% do 25%, wprowadzenie podatku od zysków energetycznych oraz zamrożenie różnych progów podatku dochodowego i składek na ubezpieczenia społeczne.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Tesco wprowadza duże zmiany w supermarketach, które oszczędzą klientom pieniądze
 Czytaj następny artykuł:
Wypadek przy Spaghetti Junction: Kierowcy stoją w pięciomilowych korkach na M6 pod Birmingham