Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Markowe produkty spożywcze w UK kosztują nawet 910% więcej niż ich budżetowe odpowiedniki

Ryż, spaghetti, fasolka w sosie pomidorowym i herbatniki to tylko niektóre z podstawowych produktów spożywczych, które mogą kosztować trzy razy więcej, jeśli w supermarketach w Wielkiej Brytanii niedostępne są ich tańsze wersje, jak wykazały najnowsze badania.

Organizacja Which? przeanalizowała ceny prawie 26 000 produktów spożywczych i napojów w ośmiu głównych supermarketach, takich jak Aldi, Asda, Lidl, Morrisons, Ocado, Sainsbury's, Tesco i Waitrose.


W osobnym badaniu organizacja porównała różnice cenowe między produktami z najtańszej serii, standardowymi produktami własnej marki oraz porównywalnymi wersjami markowymi.

W najbardziej drastycznym przypadku Which? odkryło, że w Asda klienci mogą płacić 246% więcej, jeśli tańsza wersja produktu, taka jak ryż długoziarnisty Just Essentials by Asda 1kg za 52p, nie jest dostępna.

Zamiast tego standardowy produkt własnej marki, Asda Easy Cook Long Grain White Rice 1kg, kosztuje £1.80.


Jeśli nie dostępne są żadne opcje własnej marki, popularna porównywalna wersja markowa, Ben's Original Long Grain Rice 1kg, kosztuje £4.85, co stanowi wzrost o 833% w porównaniu z wersją budżetową.

Podobna sytuacja miała miejsce w Tesco, gdzie tańsza wersja ryżu długoziarnistego Grower's Harvest 1Kg (52p) nie była dostępna.

Standardowy produkt własnej marki — Tesco Easy Cook Long Grain Rice 1Kg kosztował £1.25.

Oznacza to, że klienci musieliby płacić 140% więcej.


W Tesco Which? stwierdziło, że Ben's Original Long Grain Rice 1Kg (£5.25) kosztuje 910% więcej niż wersja budżetowa.

W Morrisons tańsza wersja fasolki w sosie pomidorowym Savers Baked Beans 410g kosztowała 27p, podczas gdy standardowy produkt własnej marki Morrisons Baked Beans 410g kosztował 48p, co stanowi wzrost o 78%.

Tam fasolka w sosie pomidorowym marki Heinz Baked Beans 415g kosztowała £1.39, co przy porównaniu gram na gram stanowi wzrost o 396%.

Podobnie w Sainsbury's, Which? stwierdziło, że tańsza wersja fasolki w sosie pomidorowym Hubbard's Foodstore Baked Beans 400g kosztowała 27p, podczas gdy standardowy produkt własnej marki Sainsbury's Baked Beans 400g kosztował 43p, co stanowi wzrost o 59%.


Markowa wersja, Heinz Baked Beans 415g, kosztowała £1.40 i chociaż puszka była nieco większa, to i tak w porównaniu gram na gram kosztowała 400% więcej niż wersja budżetowa.

Sue Davies, szef działu polityki żywnościowej w Which?, stwierdziła: „W obliczu rosnących cen żywności i innych wysokich rachunków domowych, zdumiewające jest, że klienci muszą płacić ponad trzy razy więcej za produkty, jeśli nie mogą dotrzeć do większego supermarketu”.

Wezwała wszystkie główne supermarkety do zapewnienia, że większe sklepy są zaopatrzone w gamę podstawowych produktów w wersji budżetowej.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Apel policji: Matka i jej dwójka dzieci zaginęli w Wielkiej Brytanii
 Czytaj następny artykuł:
Przełom w transplantologii: 8-letnia dziewczynka z Wielkiej Brytanii jako pierwsza przeszła pionierskie leczenie