Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Inflacja w Wielkiej Brytanii spada nieznacznie do 6,7%, pomimo wzrostu cen ropy

Mimo prognoz ekonomistów, wskaźnik inflacji w Wielkiej Brytanii spadł nieznacznie do 6,7%.

Urząd Statystyki Narodowej (ONS) poinformował, że wskaźnik cen konsumenckich (CPI) w ciągu 12 miesięcy do sierpnia spowolnił w porównaniu z 6,8% w poprzednim miesiącu.


Główną przyczyną tego spowolnienia były mniejsze wzrosty cen żywności w porównaniu z sierpniem 2022 roku.

Największą presję na tempo wzrostu cen w gospodarce wywierały rosnące globalne ceny ropy, które były najbardziej widoczne na stacjach benzynowych.

Ekonomiści, wraz z Bankiem Anglii, przewidywali, że inflacja wzrośnie do 7,1%, ale przy 6,7%, inflacja osiągnęła najniższy poziom od lutego 2022 roku.

Jednak ONS odnotował gwałtowny spadek wskaźnika inflacji bazowej (bez uwzględnienia cen żywności i energii) z 6,9% do 6,2%.


Ten pozytywny obraz inflacji teraz rzuca większe wątpliwości na to, czy Bank Anglii zdecyduje się na kolejne podwyżki stóp procentowych.

Główny ekonomista ONS, Grant Fitzner, skomentował najnowsze dane: „Wskaźnik inflacji nieznacznie spadł w tym miesiącu, napędzany spadkami w często zmiennych kosztach zakwaterowania na noc i opłatach za przeloty, a także przez ceny żywności rosnące wolniej niż w tym samym okresie w zeszłym roku”.


„To zostało częściowo zrównoważone przez wzrost cen benzyny i oleju napędowego w porównaniu z gwałtownym spadkiem w tym samym okresie w zeszłym roku, po rekordowych cenach odnotowanych w lipcu 2022 roku”.

„Inflacja bazowa spowolniła w tym miesiącu bardziej niż wskaźnik ogólny, napędzany niższymi cenami usług” - dodał

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Ryanair ostrzega pasażerów przed możliwymi opóźnieniami
 Czytaj następny artykuł:
Dodatek 300 GBP wpłynie na konta bankowe milionów mieszkańców UK. DWP podaje dokładną datę przelewów