Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Mieszkańcy Anglii otrzymają 1600 funtów darmowej gotówki miesięcznie. Czym jest dochód bezwarunkowy?

Osoby mieszkające w Anglii otrzymają 1600 funtów miesięcznie, bez żadnych zobowiązań, w pierwszej w kraju próbie uniwersalnego dochodu podstawowego (UBI) - podało Sky News.

Universal Basic Income (UBI) to gwarantowany dochód dla wszystkich osób żyjących w społeczeństwie, zaprojektowany w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb ludzi i stworzenia minimalnego dochodu.


UBI jest wypłacany osobom fizycznym, a nie gospodarstwom domowym i jest wydawany w regularnych odstępach czasu, a nie jednorazowo.

Uniwersalny dochód podstawowy czy też dochód bezwarunkowy w założeniu miałby zastąpić wszystkie inne świadczenia socjalne.

Universal basic income to wypłata gotówki dla każdego obywatela — bezwarunkowa, a więc bez względu na jego dochody, na to, czy jest bogaty, czy biedny, czy pracuje, czy też nie.

Jest on również wypłacany jako „gotówka” – pieniądze, które trafiają bezpośrednio na konto bankowe – a nie jako bony lub w formie żywności czy usług.


Jak będzie wyglądać test?

Jak podało Sky News podczas okresu próbnego dochód nie będzie tak naprawdę uniwersalny, bo do udziału zostanie wybranych tylko 30 osób z dwóch obszarów.

Otrzymają oni 1600 funtów miesięcznie, bez żadnych zobowiązań.

Osoby biorące udział w teście mieszkają w centrum Jarrow na północnym wschodzie i we wschodnim Finchley w północnym Londynie.


Test zostanie przeprowadzony przez think tank Autonomy. Naukowcy będą współpracować z beneficjentami, aby zrozumieć, w jaki sposób pieniądze wpływają na ich życie.

Na potrzeby testu wybrana zostanie również grupa kontrolna, która nie otrzyma UBI, aby badacze mogli porównać doświadczenia osób otrzymujących uniwersalny dochód podstawowy z tymi, które go nie otrzymują.

Po co testuje się uniwersalny dochód podstawowy?

Zwolennicy UBI twierdzą, że może to uprościć system opieki społecznej i rozwiązać problem ubóstwa.

Will Stronge, dyrektor badań w Autonomy, powiedział: „Wszystkie dowody wskazują, że bezpośrednio zmniejszyłoby to ubóstwo i poprawiło dobrobyt milionów ludzi: potencjalne korzyści są po prostu zbyt duże, aby je zignorować”.


Potencjalną korzyścią płynącą z UBI jest to, że usuwa stres związany z kwalifikowaniem do zasiłków i usuwa piętno związane z otrzymywaniem zasiłku.

UBI to także sposób na ochronę przed potencjalnymi przyszłymi zakłóceniami w naszym życiu i pracy – takimi jak zmiana klimatu, sztuczna inteligencja i automatyzacja.

Co krytycy mówią o UBI?

Krytycy twierdzą, że jest to drogie rozwiązanie. Dawanie każdemu dorosłemu w kraju 1600 funtów miesięcznie najwyraźniej nie jest tanie.

Zobacz też:


Wymagałoby to gruntownej przebudowy systemu podatkowego i ubezpieczeń społecznych.

Krytycy twierdzą również, że zniechęciłoby to ludzi do pracy i skierowałoby pieniądze do ludzi, którzy ich nie potrzebują, odwracając wsparcie od najbardziej potrzebujących.

Co robią inne kraje?

Walia prowadzi pilotażowy program dochodu podstawowego dla 18-latków opuszczających system opieki, którzy otrzymują 1600 funtów miesięcznie przez dwa lata po ukończeniu 18 lat.

Rząd walijski postanowił skoncentrować się na osobach opuszczających opiekę ze względu na bariery, jakie napotykają w drodze do dorosłości.

Około 500 osób zakwalifikowało się do programu, który będzie kosztował około 20 milionów funtów w ciągu trzech lat, przez które ma obowiązywać.


Szkocki rząd przeprowadził studium wykonalności, aby sprawdzić, czy wprowadzenie UBI mogłoby zadziałać w Szkocji, rozpoczął też prace nad planami włączenia gwarancji dochodu minimalnego do 2030 r., która zapewniłaby, że nikt nie spadnie poniżej ustalonego poziomu dochodów.

Finlandia przeprowadziła dwuletni okres próbny UBI, w ramach którego 2000 osób otrzymało miesięczną płatność w wysokości 560 euro (490 funtów). Jednak rząd odmówił rozszerzenia procesu na wszystkich obywateli i zlikwidował go po zakończeniu okresu próbnego.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Masowy atak hakerski w Wielkiej Brytanii. Skradziono dane pracowników setek firm, w tym BBC, British Airways i Boots
 Czytaj następny artykuł:
Średnie raty kredytów hipotecznych w UK wzrosły o 35 funtów miesięcznie