Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Średnie raty kredytów hipotecznych w UK wzrosły o 35 funtów miesięcznie

Nowe dane pokazują, że średnia rata dwuletnich kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu jest o 35 funtów miesięcznie wyższa niż kilka tygodni temu.

Oprocentowanie kredytów w Wielkiej Brytanii wzrosło o 0,3% po opublikowaniu ostatnich danych pokazujących, że inflacja nie spada tak szybko, jak oczekiwano, podała firma Moneyfacts zajmująca się danymi finansowymi.


Zaskoczenie skłoniło wielu do prognozowania, że ​​Bank Anglii podniesie stopy procentowe bardziej, niż wcześniej sądzono, z obecnych 4,5% do nawet 5,5%.

Skłoniło to wielu pożyczkodawców do podniesienia oprocentowania kredytów hipotecznych, a także do usunięcia ofert z rynku.

Setki ofert kredytów hipotecznych zostały wycofane z rynku, ponieważ kredytodawcy ponownie oceniają swoje oferty.

Od początku ubiegłego tygodnia liczba ofert kredytów hipotecznych na rynku brytyjskim spadła o 373 – z 5385 do 5012, natomiast liczba kredytów hipotecznych dla domów na wynajem spadła o 405 do 2343.


W weekend kilku pożyczkodawców wprowadziło zmiany w umowach kredytów hipotecznych, które mają jeszcze bardziej obciążyć budżety gospodarstw domowych i firm.

W piątek TSB wycofał wszystkie swoje 10-letnie oferty kredytów o stałym oprocentowaniu. Bank jednak twierdzi, że to był „tymczasowy” ruch i że oferty powrócą.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych w Santander wzrosło w poniedziałek między 0,05% a 0,43%, a Coventry Building Society we wtorek również podwyższyło oprocentowanie swoich dwu-, trzy- i pięcioletnich umów.

Według Moneyfacts średnia stopa oprocentowania 2-letniego kredytu hipotecznego o wartości 200 000 GBP na okres 25 lat wynosi obecnie 5,64%.


Dla porównania przed opublikowaniem najnowszych danych o inflacji wynosiła ona 5,34%.

Natomiast nowe dane z UK Finance pokazują, że ludzie coraz częściej zaciągają kredyty hipoteczne na dłuższe okresy, przy czym jeden na pięciu kupujących dom po raz pierwszy wybiera kredyty hipoteczne na ponad 35 lat.

UK Finance zasugerowało, że klienci mogą wybierać tę opcję „w celu obniżenia miesięcznych płatności, a tym samym poprawy kalkulacji przystępności cenowej”.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Mieszkańcy Anglii otrzymają 1600 funtów darmowej gotówki miesięcznie. Czym jest dochód bezwarunkowy?
 Czytaj następny artykuł:
Tesco wydaje pilne ostrzeżenie dla milionów klientów w Wielkiej Brytanii