Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Limit cen energii w Wielkiej Brytanii obniżony o 1206 GBP. Jak to wpłynie na rachunki?

Limit cen energii, który wejdzie w lipcu, został ostatecznie potwierdzony, a miliony mieszkańców Wielkiej Brytanii mogą się spodziewać, że ich rachunki spadną o ponad 400 funtów.

Ofgem ogłosił, że jego pułap cenowy dla 27 milionów gospodarstw domowych korzystających z domyślnych taryf z poleceniem zapłaty spadnie do 2 074 GBP.

Jest to spadek o 1206 GBP w porównaniu z obecną kwotą 3 280 GBP i jest to pierwszy odczuwalny spadek rachunków za energię od dwóch lat.


Jednak, ponieważ obecnie obowiązuje gwarancja cen energii w wysokości 2500 GBP realny spadek, jaki odczują typowe gospodarstwa domowe płacące poleceniem zapłaty to 426 GBP, zależy to jednak od zużycia energii.

Mimo że rachunki za energię spadną, to, co płacimy za gaz i prąd, jest nadal potwornie wysokie w porównaniu z półtora rokiem temu.

W lutym 2021 r. limit cenowy Ofgem wynosił 1042 GBP.

Powodem spadku ostatniego pułapu cenowego jest obniżenie hurtowych kosztów gazu – jednak ceny hurtowe nadal budzą niepokój, nawet gdy rynek się stabilizuje.

Jonathan Brearley, dyrektor generalny Ofgem, powiedział: „Po trudnej dla konsumentów zimie zachęcające są oznaki, że rynek się stabilizuje, a ceny idą we właściwym kierunku”.


„Ludzie powinni mieć tańsze rachunki za energię od początku lipca, co jest mile widzianym krokiem w kierunku niższych kosztów”.

„Jednak wiemy, że wszystkim wciąż jest ciężko, kryzys kosztów utrzymania trwa, a rachunki te nadal będą niepokoić wiele osób w całym kraju”.

„Jeśli ktoś ma trudności, zachęcamy do skontaktowania się z dostawcą, który będzie w stanie przedstawić szereg ofert wsparcia, takiego jak plany płatności lub dostęp do funduszy pomocowych”.

Dodał również, że jest mało prawdopodobne, aby w Wielkiej Brytanii ceny powróciły do ​​poziomów sprzed kryzysu energetycznego, co oznacza, że ​​rząd i inne grupy konsumenckie mogą być zmuszone do udzielania wsparcia dla uboższych rodzin.


Jak to wpłynie na rachunki?

Stawka limitu Ofgem dotyczy tylko standardowych taryf zmiennych lub domyślnych — tego rodzaju taryfy są zazwyczaj najdroższymi planami oferowanymi przez dostawcę.

Większość odbiorców energii korzystających z tych taryf zobaczy, że od 1 lipca ich rachunki za energię automatycznie obniżą się do pułapu cenowego Ofgem.


Nie oznacza to jednak, że rachunki każdego gospodarstwa domowego wyniosą 2 074 GBP, ponieważ jest to kwota dla typowego gospodarstwa domowego, a faktyczna kwota zależy od ilości zużytej energii.

Według Ofgem przeciętne brytyjskie gospodarstwo domowe liczy 2,4 osoby i zużywa 2900 kWh energii elektrycznej i 12 000 kWh gazu.

Po wprowadzeniu nowego limitu cen energii kwota, jaką zapłacą klienci zostanie ograniczona do 30 pensów za kWh za energię elektryczną i 8 pensów za kWh za gaz.

Zobacz też:


Natomiast maksymalna stała opłata dzienna (Standing charge) zostanie ograniczona do 53 pensów na dzień z prąd i 29 pensów na dzień za gaz.

Na podstawie tych danych oraz zużycia energii w zeszłym roku można obliczyć, ile w przybliżeniu zapłacimy za rachunki za energię.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Ryanair wydaje ostrzeżenie dla podróżnych unikających płacenia za bagaż podręczny
 Czytaj następny artykuł:
Pasażerowie Ryanair utknęli na brytyjskim lotnisku, a samoloty odleciały bez nich