Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Jest decyzja Banku Anglii. Stopy procentowe znów idą w górę

Bank Anglii po raz kolejny podniósł stopy procentowe w Wielkiej Brytanii o kolejne pół punktu procentowego.

Podnosząc stopy procentowe do 4%, bank dał jednak wyraźniejszy sygnał, że koszty kredytów mogą zbliżać się do swojego szczytu.


Dzisiejsza podwyżka była dziesiątą podwyżką stóp procentowych z rzędu, ale w załączonej dokumentacji zasugerowano, że jest szansa, że ​​może to być ostatnia podwyżka.

W uzasadnieniu Bank poinformował, że dalsze podwyżki stóp byłyby możliwe, tylko gdyby istniały dowody na większą presję utrzymywania się inflacji niż w aktualnych prognozach.

Najnowsze prognozy natomiast sugerują, że inflacja osiągnęła już szczyt i będzie stopniowo spadać w tym i następnym roku, ostatecznie spadając do poziomu 2%, który jest celem Banku Anglii.


Bank podwyższył również prognozę dla gospodarki Wielkiej Brytanii.

Chociaż nadal przewiduje techniczną recesję w tym roku, uważa, że będzie to bardzo płytka recesja, z ogólnym spadkiem wzrostu o 0,5% w 2023 r., w porównaniu z listopadową prognozą spadku o 1,5%.

Siedmiu członków dziewięcioosobowego Komitetu Polityki Pieniężnej poparło podwyżkę o pół punktu procentowego, natomiast dwóch głosowało za pozostawieniem stóp na niezmienionym poziomie.


W sumie, choć dzisiejszy wzrost jest znaczący, wytyczne zawarte w protokole Banku wskazują na wyraźną zmianę tonu.

Wcześniej bank deklarował, że ​​jest gotowy „zdecydowanie” zareagować na wyższą inflację; tym razem ten język został złagodzony, a perspektywy dla gospodarki Wielkiej Brytanii są lepsze niż w poprzednich prognozach banku.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
2 300 000 rodzin w UK nie było w stanie opłacić podstawowych rachunków
 Czytaj następny artykuł:
Daty ubiegania się o dodatki do 500 GBP w UK. Ciągle można otrzymać gotówkę lub kupony do supermarketów