Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Shell ogłasza rekordowe roczne zyski w wysokości 32,2 mld funtów

Shell ogłosił roczne zyski w wysokości 32,2 miliardów funtów (39,9 dolarów), podwajając je w porównaniu z poprzednim rokiem i znacznie przekraczając poprzedni rekord 25 miliardów funtów (31 miliardów dolarów) z 2008 roku.

Londyńska spółka odnotowała również rekordowe zyski w czwartym kwartale w wysokości 7,9 mld funtów (9,8 mld dolarów).


Dyrektor generalny Shell, Wael Sawan, powiedział: „Nasze wyniki w czwartym kwartale i w całym roku pokazują siłę zróżnicowanego portfolio Shell, a także naszą zdolność do dostarczania energii naszym klientom w niestabilnym świecie”.

„Wierzymy, że Shell ma dobrą pozycję, aby być zaufanym partnerem podczas transformacji energetycznej”.

Shell ogłosił również wypłatę 4 miliardów dolarów dla akcjonariuszy w ramach nowego programu wykupu akcji w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Zyski odnotowano w roku, w którym konsumenci zmagali się z rosnącymi cenami energii i paliwa, co przyczyniło się do trwałej dwucyfrowej inflacji.


Średni koszt litra benzyny bezołowiowej osiągnął w lipcu rekordowy poziom 191,5 pensa.

Firma skorzystała na ograniczeniach międzynarodowych dostaw gazu, które rozpoczęły się w 2021 r. i zostały zaostrzone przez pełną inwazję Rosji na Ukrainę w zeszłym roku.

Wzrost zysków Shella i jego konkurentów w 2022 r. skłonił rząd do wprowadzenia podatku od nieoczekiwanych zysków dla operatorów z Morza Północnego, który później został zaostrzony przez kanclerza Jeremy'ego Hunta.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Wyszła na spacer z psem i zniknęła. W Wielkiej Brytanii trwają poszukiwania zaginionej kobiety
 Czytaj następny artykuł:
Pełna lista banków w UK oferujących do 200 GBP gotówki na start