Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Zamknięte szkoły, odwołane pociągi i autobusy. Fala strajków w Wielkiej Brytanii

Z powodu jednego z największych dni skoordynowanych strajków w Wielkiej Brytanii wiele szkół zostanie dziś zamknięte, sparaliżowane będą też sieci transportowe i zakłócone usługi sektora publicznego.

Oczekuje się, że co najmniej 23 000 szkół zostanie dotkniętych strajkiem nauczycieli, a 85 procent zostanie całkowicie lub częściowo zamknięte, nie pozostawiając niektórym rodzicom innego wyboru, jak tylko wziąć urlop w pracy lub zorganizować opiekę nad dziećmi.


Do nauczycieli dołączą też wykładowcy uniwersyteccy, kierowcy pociągów i autobusów oraz urzędnicy służby cywilnej, w tym pracownicy ośrodków egzaminacyjnych na prawo jazdy, muzeów, portów i lotnisk.

Nauczyciele w Anglii i Walii, którzy są członkami związku zawodowego National Education Union (NEU), będą strajkować, z powodu niskich płac i złych warunków pracy.

Departament Edukacji zaoferował im 5% podwyżki płac w bieżącym roku szkolnym, ale NEU domaga się podwyżek powyżej poziomu inflacji.

Maszyniści pociągów ze związków zawodowych RMT i Aslef również organizują kolejny strajk, z powodu trwającego od dawna sporu o płace.


Usługi zostaną poważnie dotknięte dzisiaj i ponownie w piątek podczas drugiego strajku, a w niektórych obszarach nie będą w ogóle kursować pociągi.

Również Około 1900 członków Unite zatrudnionych jako kierowcy autobusów przez Abellio w Londynie będzie strajkować 1, 2 i 3 lutego.

Akcja protestacyjna wpłynie na usługi autobusowe w południowej i zachodniej części Londynu.

Bezprecedensowa akcja strajkowa uderzy w 150 brytyjskich uniwersytetów w lutym i marcu z powodu strajków nawet 70 000 członków University and College Union (UCU).

Do strajku dołączy nawet 100 000 członków Związku Usług Publicznych i Komercyjnych (PCS), którzy będą również strajkować w kolejnym długotrwałym sporze dotyczącym płac, miejsc pracy i warunków.


Związki zawodowe spodziewają się, że nawet 500 000 pracowników przerwie dziś pracę, co czyni go największym dniem akcji protestacyjnej od 30 listopada 2011 r., kiedy to ponad dwa miliony pracowników i ponad 30 związków zawodowych wyszło na ulicę w sprawie emerytur sektora publicznego.

Dzisiejsze strajki nauczycieli są pierwszymi z fali strajków w Anglii i Walii organizowanymi przez National Education Union, a kolejne mają się odbyć w tym przyszłym miesiącu.

Pełna lista proponowanych dni strajku przedstawia się następująco:

• Środa, 1 lutego: wszyscy uprawnieni członkowie w Anglii i Walii

• Wtorek 14 lutego: wszyscy uprawnieni członkowie w Walii

• Wtorek 28 lutego: wszyscy uprawnieni członkowie z regionów Północnych, Północno-Zachodnich, Yorkshire i Humber


• Środa, 1 marca: wszyscy uprawnieni członkowie z regionów East Midlands, West Midlands i Eastern

• Czwartek 2 marca: wszyscy uprawnieni członkowie z Londynu, regionów południowo-wschodnich i południowo-zachodnich

• Środa 15 marca: wszyscy uprawnieni członkowie w Anglii i Walii

• Czwartek 16 marca: wszyscy uprawnieni członkowie w Anglii i Walii

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Tragedia w Wielkiej Brytanii. Czteroletnia dziewczynka zagryziona przez psa
 Czytaj następny artykuł:
Nastolatek trafił do szpitala po tym, jak został zaatakowany przez „uczniów z innej szkoły” w Birmingham.