Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

HMRC wydało pilne ostrzeżenie. Miliony osób w UK mają niecały tydzień na złożenie zeznań podatkowych

HM Revenue and Customs (HMRC) ostrzegło 3,4 miliona klientów, że mają mniej niż tydzień na złożenie zeznania podatkowego Self Assessment lub mogą zostać ukarani stałą grzywną w wysokości 100 funtów.

Oczekuje się, że ponad 12 milionów podatników w Wielkiej Brytanii złoży deklarację za rok podatkowy 2021/22 do 31 stycznia 2023 r.


Jednak ci, którzy nie dotrzymają terminu wyznaczonego na przyszły wtorek, mogą zapłacić dodatkowe kary za niezłożenie wniosku na czas.

HMRC poinformowało, że od kwietnia 2022 r. za pośrednictwem jego oficjalnej aplikacji zapłacono w sumie prawie 67 milionów funtów podatków.

Do tej pory prawie 8,7 miliona klientów złożyło już zeznanie podatkowe.

Klienci, którzy nie są w stanie zapłacić tego, co są winni w całości, mogą mieć możliwość ustalenia planu płatności, co pozwoli im rozłożyć koszty na miesięczne raty.

Od kwietnia 2022 r. 45 600 klientów Self-Assessment utworzyło umowę Time to Pay, a w grudniu około 10 500 klientów utworzyło taki plan, na łączną kwotę ponad 36 milionów funtów podatku.


Myrtle Lloyd, dyrektor generalny ds. obsługi klienta, powiedziała: „Czas ucieka milionom ludzi, którzy wciąż muszą złożyć zeznanie podatkowe i zapłacić należny podatek. Klienci nie muszą do nas dzwonić, mogą zaoszczędzić czas i wyszukać „Self Assessment” na GOV.UK, aby uzyskać dostęp do informacji, które pomogą im wypełnić deklarację podatkową”.

Zeznania podatkowe są przeznaczone dla każdego, kto nie ma automatycznie potrącanego podatku z wynagrodzenia lub dla tych, którzy zarobili dodatkowe pieniądze, które nie zostały opodatkowane.

Nawet osoby samozatrudnione, które nie mają podatku do zapłaty, muszą złożyć zeznanie podatkowe na czas, w przeciwnym razie mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 GBP.

Brytyjski urząd skarbowy zazwyczaj traktuje osoby z poważnymi powodami opóźnień łagodnie, a skoncentruje się na tych, którzy uporczywie nie wypełniają swoich zeznań podatkowych i umyślnie uchylają się od płacenia podatków.

Klienci, którzy przedstawią HMRC rozsądną wymówkę przed styczniowym terminem, mogą nawet uniknąć kary.

HMRC ostrzega również, że ludzie powinni uważać na oszustów wykorzystujących zbliżający się termin, aby oszukać ludzi fałszywymi SMS-ami, telefonami i e-mailami, które mogą prowadzić do wyłudzania danych osobowych.


Każdy rok podatkowy w Wielkiej Brytanii zaczyna się 6 kwietnia i kończy 5 kwietnia następnego roku.

Osoba samo-zatrudniona ponosi odpowiedzialność za opłacanie swoich podatków.

Zobacz też:


Rozliczenia pisemne Urząd Podatkowy przyjmował do 31 października 2022, do końca tego miesiąca pozostało już tylko rozliczenie drogą online.

Jeśli HMRC nie otrzyma rozliczenia do 31 stycznia 2023, to automatycznie naliczana jest bezzwrotna kara w wysokości £100.

Dodatkowo osobom, które wciąż nie będą rozliczone do 30 kwietnia 2023 r. Urząd Podatkowy zacznie naliczać £10 kary za każdy dzień zwłoki, aż do momentu, kiedy dana osoba wyśle rozliczenie, wprowadzono jednocześnie 90-dniowy limit.


Po 6 miesiącach opóźnienia kara wyniesie £100 plus £10 za każdy dzień do 90 dni (£900) plus kolejne £300 lub 5% podatku, który powinno się zapłacić, w zależności, która kwota jest większa.

Po 12 miesiącach doliczane jest kolejne £300 kary lub ponownie 5% należnego podatku, w zależności od tego, która kwota jest większa.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Met Office wydaje alert pogodowy z powodu niebezpiecznej marznącej mgły w UK
 Czytaj następny artykuł:
Miliony mieszkańców w UK otrzymają przedostatnią ratę dodatku 400 GBP. W 2023 roku rachunki znów wzrosną