Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Gospodarstwa domowe w UK dziś znów otrzymają zapłatę za zmniejszenie zużycia energii

Dziś po raz drugi gospodarstwa domowe w Wielkiej Brytanii otrzymają zniżki na mniejsze zużycie energii elektrycznej w godzinach szczytu w ramach programu unikania przerw w dostawie prądu.

Usługa elastyczności popytu National Grid będzie oferowana po raz drugi uprawnionym gospodarstwom domowym między 16:30 a 18:00 GMT we wtorek.


Ci, którzy się zarejestrowali, otrzymają zniżki na rachunkach, jeśli będą oszczędzać energię poprzez opóźnienie korzystania z piekarnika lub pralki.

Program uruchomiono po raz pierwszy w poniedziałek od 17:00 do 18:00 GMT.

Według operatora systemu elektroenergetycznego National Grid ponad milion gospodarstw domowych i firm w Anglii, Szkocji i Walii zgłosiło się do udziału.

Program – który jest dostępny tylko dla domów z inteligentnymi licznikami – został wprowadzony w zeszłym roku i ma działać do marca.


Dostawca energii porównuje zużycie ze zwykłym zapotrzebowaniem klienta i płaci 3 funty za każdą zaoszczędzoną jednostkę lub kilowatogodzinę (kWh).

Uważa się, że może to zaoszczędzić gospodarstwom domowym do 100 funtów w okresie zimowym.

National Grid ESO poinformował, że jego ogłoszenia nie należy interpretować jako oznaki zagrożenia dostaw energii elektrycznej i powiedział, że „ludzie nie powinni się martwić”.

„Są to środki zapobiegawcze mające na celu utrzymanie bufora mocy, którego potrzebujemy” – poinformował rzecznik National Grid.

Rzecznik dodał: „Nasze prognozy pokazują, że marże dostaw energii elektrycznej będą mniejsze niż normalnie we wtorek wieczorem”.


„Wydaliśmy zarządzenie, aby bloki węglowe były dostępne w celu zwiększenia dostaw energii elektrycznej, gdyby zaszła taka potrzeba…”

Zimna pogoda oznacza, że więcej ludzi ogrzewa swoje domy, co zwiększa zapotrzebowanie na energię, natomiast brak wiatru zmniejszył ilość dostępnej energii odnawialnej.

Trzem brytyjskim elektrowniom węglowym – dwóm w zakładzie Drax w North Yorkshire i jednej w West Burton w Nottinghamshire – nakazano rozpocząć rozgrzewanie na wypadek, gdyby były potrzebne do zaopatrzenia kraju w energię.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Ogromne różnice temperatur w Wielkiej Brytanii. Od -9 °C do 13°C
 Czytaj następny artykuł:
National Grid zapłaci do 100 GBP za mniejsze zużycie energii elektrycznej w UK