Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Groźna choroba zakaźna wykryta u 50 nielegalnych imigrantów w UK

Brytyjski minister ds. imigracji ujawnił, że u pięćdziesięciu imigrantów, którzy przybyli nielegalnie do Wielkiej Brytanii w tym roku, zdiagnozowano błonicę.

Robert Jenrick powiedział posłom, że liczba ta znacznie wzrosła od czasu, gdy po raz pierwszy poinformował o zakażeniach 1 listopada.


Najnowsze dane brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) wykazały wtedy 18 przypadków błonicy, natomiast w listopadzie zdiagnozowano kolejne 27.

W sumie od lutego tego roku zdiagnozowano 50 przypadków tej choroby wśród migrantów przybywających do UK.

Minister ds. imigracji powiedział, że UKHSA stwierdziła, że ​​przypadki, które dotyczyły różnych ośrodków azylowych, rozwinęły się, zanim migranci wjechali do Wielkiej Brytanii.

Doszło do tego albo w kraju ich pochodzenia, albo podczas podróży przez Europę.

„Ważne jest, aby podkreślić, że UKHSA jasno stwierdziła, że​​ryzyko dla szerszej populacji Wielkiej Brytanii wynikające z dalszego przenoszenia błonicy jest bardzo niskie, w dużej mierze dzięki naszemu doskonałemu programowi szczepień dzieci” – powiedział Izbie Gmin.


Jak dodał: „zdrowie publiczne jest najważniejsze”, a rząd podejmie „wszelkie kroki niezbędne do zapewnienia ochrony społeczeństwa”.

UKHSA poinformowała, że spośród 50 przypadków dwa były ciężkie i wymagały hospitalizacji oraz leczenia antytoksyną błoniczą i antybiotykami.

Wcześniej Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ujawniło, że 500 migrantów w ośrodku w Manston w hrabstwie Kent zostało zaszczepionych przeciwko błonicy, zanim zostali przeniesieni do dalszych kwater.

Błonica to ostra choroba zakaźna wywoływana przez bakterię – maczugowca błonicy.

Bakteria ta przedostaje się do organizmu przez nos lub jamę ustną i kolonizuje błony śluzowe górnych dróg oddechowych.

Zdarza się, że do chodzi do zajęcia spojówek oraz ucha środkowego i błon śluzowych narządów płciowych.


Schorzenie to ma ciężki przebieg, a jej konsekwencją może być nawet śmierć. Błonicą zarażamy się na drodze kropelkowej oraz przez bezpośredni kontakt z chorą osobą.

W zapobieganiu chorobie wykorzystywana jest szczepionka, tzw. Di-Per-Te, którą podaje się dzieciom. Ma ona zapobiegać błonicy, tężcowi oraz krztuścowi.

W krajach rozwiniętych podawanie tego rodzaju szczepionki jest działaniem rutynowym.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Alert energetyczny: Dziś możliwe przerwy w dostawie prądu w UK
 Czytaj następny artykuł:
Wielka Brytania wezwie wojsko do kierowania karetkami i na zastępstwa w szpitalach