Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Szkocki parlament nie ma uprawnień do zarządzenia drugiego referendum niepodległościowego

Szkocki parlament nie ma uprawnień do zarządzenia drugiego referendum niepodległościowego w kraju, orzekł Sąd Najwyższy.

W jednogłośnym orzeczeniu najwyższych sędziów Wielkiej Brytanii stwierdzono, że pomimo żądań SNP o ponowne głosowanie, rząd kraju będzie potrzebował zgody parlamentu Wielkiej Brytanii.


Pierwsza minister Nicola Sturgeon zaproponowała drugie referendum – nazwane Indyref2 –19 października 2023 r.

Ostrzegła również, że jeśli sąd odrzuci jej plan, użyje następnych wyborów parlamentarnych jako nieformalnego referendum.

Przemawiając z Edynburga w kilka godzin po wydaniu orzeczenia, Sturgeon powiedziała jednak, że ​​akceptuje wyrok, a problem nie dotyczy interpretacji sędziów, ale samego prawa.


„Do tej pory zarówno przeciwnicy niepodległości, jak i jej zwolennicy rozumieli, że Wielka Brytania jest dobrowolnym związkiem narodów” – powiedziała.

„Bądźmy szczerzy. Tak zwanego partnerstwa, w którym jednemu partnerowi odmawia się prawa wyboru innej przyszłości, a nawet zadawania pytań, nie można w żaden sposób określić jako dobrowolne, a nawet w ogóle jako partnerstwo” - dodała.

„Tak więc to orzeczenie potwierdza, że ​​​​pojęcie Wielkiej Brytanii, jako dobrowolnego partnerstwa narodów, jeśli kiedykolwiek było rzeczywistością, nie jest już rzeczywistością i ujawnia sytuację, która jest po prostu nie do utrzymania” – zakończyła Sturgeon.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Szkoły w części UK zostaną jutro zamknięte
 Czytaj następny artykuł:
49000 GBP rachunków za energię. Klienci dużej firmy wezwani do sprawdzenia swoich kont