Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Pierwszy alert o przerwach w dostawie prądu w UK

National Grid wydał dziś pierwsze ostrzeżenie o potencjalnych przerwach w dostawie prądu w Wielkiej Brytanii.

National Grid, który odpowiada za dostawy gazu i energii elektrycznej ostrzegł, że w niektórych częściach Wielkiej Brytanii zwiększone zużycie energii we wtorek 22 listopada może spowodować przerwy w dostawie prądu około godziny 19:00.


Alert mówił, że w godzinach wysokiego zapotrzebowania, kiedy gospodarstwa domowe w Wielkiej Brytanii używają większej liczby urządzeń elektrycznych do przygotowania wieczornych posiłków, może wystąpić przeciążenie sieci energetycznej.

Chociaż od czasu wydania ustanowiono plany awaryjne i alert został wycofany, według brytyjskich mediów są to oznaki, że mogą nadejść „znacznie trudniejsze dni”.

National Grid nadal jednak uspokaja, że przerwy w dostawie prądu na szeroką skalę są mało prawdopodobne.


Jeśli do nich dojdzie, będą one ograniczone do pojedynczych obszarów, które otrzymałyby wcześniejsze ostrzeżenie.

Na stronie internetowej National Grid czytamy: „Alerty są sygnałem, że ryzyko wystąpienia zdarzenia przeciążeniowego w sieci elektroenergetycznej Wielkiej Brytanii jest wyższe niż w normalnych okolicznościach”.

W zeszłym miesiącu szef National Grid, John Pettigrew, przemawiał na szczycie Energy Transition Summit w Financial Times.

Ostrzegł, że jeśli wystąpią przerwy w dostawie prądu, najprawdopodobniej nastąpią one w „najzimniejsze i najciemniejsze wieczory”.


Według niego mieszkańcy Wielkiej Brytanii powinni być przygotowani na blackouty między godziną 16 a 19 w „naprawdę, naprawdę zimne” dni powszednie w styczniu i lutym.

Nastąpi to, jeśli import gazu zostanie zmniejszony, wtedy wytwórcy energii elektrycznej nie będą mieli wystarczającej ilości gazu, aby zaspokoić zapotrzebowanie, zwłaszcza w okresie chłodów.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Zakłócenia w podróżach w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie
 Czytaj następny artykuł:
Lewandowski nie strzelił karnego. Polska remisuje z Meksykiem na MŚ w Katarze