Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

UK nie może zależeć od imigracji. Czasy taniej siły roboczej muszą się skończyć, twierdzi Keir Starmer

Czasy taniej siły roboczej muszą się skończyć, aby odzwyczaić Wielką Brytanię od jej zależności od imigracji, powiedział szef Partii Pracy Sir Keir Starmer liderom biznesu.

Keir Starmer wezwał do szkolenia brytyjskich pracowników i odejścia gospodarki od „modelu niskich płac”.


Zaakceptował jednak zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników z zagranicy i obiecał „pragmatyczne” podejście do imigracji.

Jego przemówienie pojawiło się po tym, jak brytyjskie firmy wezwały do otworzenia rynku pracy i zwiększenia siły roboczej imigrantami, aby pobudzić wzrost gospodarczy.

Przemówienie lidera Partii Pracy na konferencji Konfederacji Przemysłu Brytyjskiego (CBI) w Birmingham nastąpiło po przemówieniu premiera Rishiego Sunaka w poniedziałek.

Rishi Sunak przedstawił swoją wizję rozwoju gospodarki w przemówieniu do Konfederacji Przemysłu Brytyjskiego w Birmingham.

Jednak jego próby uspokojenia liderów biznesu po jesiennym oświadczeniu z zeszłego tygodnia, w którym określono plany podniesienia podatków o 25 miliardów funtów, zostały przyćmione przez awanturę imigracyjną.


Sunak powiedział na konferencji CBI, że jest „absolutnie zaangażowany w wykorzystanie nowych swobód związanych z Brexitem w celu stworzenia najbardziej proinnowacyjnego otoczenia regulacyjnego na świecie w sektorach takich jak nauki przyrodnicze, usługi finansowe, sztuczna inteligencja i dane”.

Dodał: „Chcę zbudować lepszy kraj, w którym obniżymy inflację i rozwiniemy gospodarkę, w którym skrócimy czas oczekiwania na NHS i poprawimy jakość opieki, dlatego więcej inwestujemy w szkoły i zapewniamy każdemu dziecku światowej klasy edukację i kluczem do osiągnięcia tego wszystkiego jest innowacja… musimy nauczyć ludzi umiejętności, aby stali się wielkimi innowatorami”.

Mówiąc o migracji ekonomicznej przed przemówieniem pana Sunaka, szef CBI Tony Danker powiedział BBC: „Powodem, dla którego jest to tak ważne, jest to, że mamy dosłownie ponad milion wolnych miejsc pracy w tym kraju, mamy 600 000 osób, które są teraz przewlekle chore, które szybko nie wrócą na rynek pracy”.

„Dlatego musimy zapełnić listę zawodów deficytowych – listę osób, za którymi naprawdę tęsknimy i których nie zobaczymy w Wielkiej Brytanii w najbliższym czasie”

„Musimy sprawić, by wypełnili lukę podczas ponownej kalibracji rynku pracy w średnim okresie. Obawiam się, że to jedna z tych dźwigni, która pomaga nam się rozwijać, nie kosztuje pieniędzy, ale zdaję sobie sprawę, że jest to trudny wybór polityczny dla konserwatywnych polityków”.


Wcześniej pojawiły się doniesienia, że Wielka Brytania chce się przybliżyć do Unii Europejskiej i rząd będzie dążyć do bliższej umowy „w stylu szwajcarskim”.

Jednak przemawiając na dorocznej konferencji Konfederacji Przemysłu Brytyjskiego (CBI), premier powiedział, że jest „jednoznaczny”, że nie wróci do żadnego dostosowania się do przepisów UE.

„Głosowałem za Brexitem, wierzę w Brexit i wiem, że Brexit może przynieść i już zapewnia ogromne korzyści i możliwości dla kraju” – dodał.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Już jutro ponad milion osób w UK otrzyma 324 GBP na swoje konta bankowe
 Czytaj następny artykuł:
Brexit bez wątpienia zaszkodził gospodarce Wielkiej Brytanii, twierdzi szef lotnisk