Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Podatnicy w UK zapłacą za przyjęcia bożonarodzeniowe posłów

Zgodnie z nowymi zasadami posłowie w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy będą mogli wyprawiać imprezy świąteczne na koszt podatników.

Zgodnie z Independent Parliamentary Standards Authority (Ipsa), posłowie mogą ubiegać się o pieniądze na jedzenie, napoje, dekoracje, a nawet świąteczne kartki z życzeniami.


Parlamentarzystom jednak powiedziano, że nie będą mogli kupować alkoholu ze środków publicznych i wezwano ich do wykazania się powściągliwością.

Nowe zasady, o których po raz pierwszy poinformował Daily Mail, mówią, że przyjęcia bożonarodzeniowe muszą „reprezentować stosunek jakości do ceny, zwłaszcza w obecnym klimacie gospodarczym”.

Jednak zeszłego wieczoru nastąpił narastający sprzeciw wobec nowych hojnych przepisów, które pojawiają się, gdy gospodarstwa domowe są zmuszane do zaciskania pasa w obliczu rosnących rachunków i najwyższych obciążeń podatkowych od czasów drugiej wojny światowej.

„Podczas gdy firmy i gospodarstwa domowe płacą za imprezy z własnej kieszeni, politycy mogą sięgać do kasy publicznej. Posłowie, którzy chcą bożonarodzeniowych przyjęć, powinni sami zapłacić rachunek” - powiedział John O'Connell z Sojuszu Podatników.


Nowe wytyczne zostały opublikowane przez Ipsa w zeszłym tygodniu, aby odpowiedzieć na „najczęściej zadawane pytania” dotyczące dodatków budżetowych dla posłów i ich pracowników w okresie świątecznym.

Stwierdzono: „Posłowie mogą ubiegać się o zwrot kosztów żywności i napojów podczas świątecznej imprezy biurowej zgodnie z uznaniem dozwolonym w ramach gościnności”.

„Podobnie jak w przypadku wszystkich roszczeń, należy wziąć pod uwagę stosunek jakości do ceny, a wszystkie roszczenia zostaną opublikowane w zwykły sposób. Żadne roszczenia nie są dozwolone w przypadku alkoholu”.

Posłowie mogą wykorzystać swoje roczne budżety biurowe, 31 620 funtów dla londyńskich okręgów wyborczych i 28 570 funtów dla reszty kraju, aby „ubiegać się o koszty świątecznych dekoracji ich biura”.


Mogą również ubiegać się o zwrot kosztów drukowania i wysyłania kartek, ale są ostrzegani, że „nie należy ich wysyłać do dużych grup lub wszystkich wyborców, ponieważ istnieje ryzyko, że może to nie być opłacalne i może zostać uznane za autopromocję”.

Ipsa poinformowało: „W przypadku niektórych pozycji budżetowych istnieje swoboda uznania, ale przypominamy posłom, że wnioski powinny reprezentować stosunek jakości do ceny, zwłaszcza w obecnym klimacie gospodarczym, muszą mieć wyraźnie charakter parlamentarny i nie powinny mieć charakteru partyjno-politycznego, kampanii ani autopromocji”.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Sześć urządzeń pobierających najwięcej energii. Wyłącz je lub zamień, aby zaoszczędzić 1000 GBP rocznie
 Czytaj następny artykuł:
Tesco kolejnym supermarketem, który racjonuje jajka w UK