Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu w UK najdroższe od 14 lat

Średnie oprocentowanie dwuletniego kredytu hipotecznego o stałej racie przekroczyło 6% po raz pierwszy od 14 lat w Wielkiej Brytanii.

Wcześniej już informowaliśmy, że dwuletnie kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu zbliżają się do 6%, niestety najnowsze dane pokazują, że teraz oprocentowanie takich kredytów przekroczyło ten próg.


Dzisiejsze dane z MoneyFacts pokazują, że średnie oprocentowanie 2-letnich kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu oferowanych przez pożyczkodawców w UK wynosi obecnie 6,07%.

Ostatni raz średnia dwuletnia hipoteka ze stałą stopą procentową miała oprocentowanie przekraczające 6%, w listopadzie 2008 r. kiedy wynosiło ono 6,31%.

Średnie oprocentowanie pięcioletniego kredytu hipotecznego ze stałą stopą procentową wynosi obecnie 5,97%.

Po zawirowaniach na rynku spowodowanych minibudżetem z 23 września pożyczkodawcy skutecznie zamknęli drogę pożyczek, wycofując 40% swoich ofert.


Nowe dane z Moneyfacts pokazują, że od mini-budżetu liczba ofert kredytów hipotecznych spadła i we wtorek wyniosła 129. Dla porównania w poniedziałek było 130 ofert a w dniu 23 września 283 ofert.

Wielu największych pożyczkodawców powróciło na rynek z nowymi ofertami, niestety droższymi niż te wycofane.

Zobacz też:


Oznacza to, że właściciele domów z kredytami hipotecznymi o stałym oprocentowaniu będą musieli się liczyć z dużym wzrostem miesięcznych spłat, gdy dojdzie do odnowienia umowy.

Dla przykładu przeciętne gospodarstwo domowe odnawiające w tym miesiącu dwuletni kredyt hipoteczny o stałym oprocentowaniu i racie 863 funtów może oczekiwać wzrostu miesięcznych płatności do 1490 GBP.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Tragedia w samolocie. 51-letnia kobieta zmarła podczas lotu do UK
 Czytaj następny artykuł:
Dzięki brytyjsko-polskiej współpracy, polska armia otrzymała nowe wyrzutnie przeciwlotnicze i przeciwrakietowe