Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Bank Anglii musiał zareagować, aby uratować brytyjskie emerytury przed masowym upadkiem

Bank Anglii musiał wkroczyć i odkupić ogromne długi, po tym, jak niektóre rodzaje funduszy emerytalnych w Wielkiej Brytanii były zagrożone upadkiem.

Centralny bank w UK został zmuszony do podjęcia kroków w celu zapobieżenia „istotnemu ryzyku dla stabilności finansowej Wielkiej Brytanii” po tym, jak rząd ogłosił w zeszłym tygodniu plany pożyczenia miliardów funtów w celu sfinansowania szeregu obniżek podatków.


Bank zobowiązał się kupić obligacje rządowe o wartości 65 miliardów funtów.

Takie posunięcie, które zazwyczaj jest zarezerwowane dla masowych globalnych kryzysów finansowych, zostało podjęte, ponieważ brytyjskie emerytury były zagrożone.

Fundusze emerytalne opierają swoje działanie na stabilności obligacji rządowych, która została załamana przez propozycje gospodarcze brytyjskiego rządu.

Dlatego te z funduszy, które inwestują w obligacje, rozpoczęły ich wyprzedawanie, co wzbudziło obawy przed ponownym pogorszeniem koniunktury na rynku.

Bank of England poinformował, że jego decyzja o zakupie obligacji rządowych w „pilnym tempie” była spowodowana obawami o „istotne ryzyko dla stabilności finansowej Wielkiej Brytanii”.

Rząd pożycza pieniądze, aby sfinansować swoje plany obniżenia podatków poprzez sprzedaż obligacji skarbowych, inwestorom, takim jak fundusze emerytalne i duże banki na rynkach międzynarodowych.


Jednak załamanie cen tych obligacji zmusiło niektóre fundusze emerytalne do szybkiej sprzedaży obligacji i aktywów, co dodatkowo spowodowało obniżenie ich ceny.

Gdyby ten proces był kontynuowany, istniałoby ryzyko, że te fundusze emerytalne znalazłyby się w sytuacji, w której nie byłyby w stanie spłacić swoich długów.

Liz Truss i Kwasi Kwarteng ogłosili plany pożyczenia miliardów funtów w celu sfinansowania szeregu obniżek podatków dla wszystkich, w tym dla najbogatszych ludzi w UK.

Twierdzą, że to pomoże pobudzić wzrost gospodarczy, ale biorąc pod uwagę rosnący poziom inflacji i ponury obraz globalnej gospodarki, inwestorzy obawiają się, że rząd wypisał czek, którego nie będzie w stanie spieniężyć.

Spowodowało to gwałtowny spadek wartości funta i ogromną niestabilność na rynku obligacji.

Bank planuje powstrzymać dalsze pogarszanie się sytuacji poprzez skupowanie długu rządowego w celu ustabilizowania rosnących stóp procentowych, które rząd musi zapłacić.


Po załamaniu cen zawiesił też plany rozpoczęcia aukcji obligacji skarbowych.

Bank Anglii pełni rolę doradcy rządowego w sprawach polityki pieniężnej i, o ile to możliwe, stabilizuje walutę, ustalając odpowiednie stopy procentowe.

Do jego klientów należą też banki komercyjne oraz banki centralne innych państw.

Zobacz też:


W podziemnych skarbcach przechowywane są narodowe rezerwy złota.

W innym bezpiecznym miejscu poza Londynem bank ten nadzoruje drukowanie banknotów.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Pokazano pierwszą monetę z wizerunkiem króla Karola III
 Czytaj następny artykuł:
Obniżki podatków w UK przyniosą korzyści tylko najbogatszym