Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Obniżki podatków w UK przyniosą korzyści tylko najbogatszym

Brytyjski minister przyznał, że rządowe reformy obniżające podatek dochodowy w Wielkiej Brytanii przyniosą korzyści tylko zamożnym.

W rozmowie z Sky News, główny sekretarz skarbu Chris Philp powiedział, że „prawdą” jest, że obniżenie górnej stawki z 45 do 40 procent pomaga tylko bogatszym ludziom.


Stwierdził jednak, że „bardzo często są to ludzie, którzy są mobilni i działają na arenie międzynarodowej – mogą wybrać, gdzie ulokować swój biznes… a my chcemy, aby ci ludzie ulokowali go tutaj, w Wielkiej Brytanii”.

Jego komentarze pojawiły się po dniach zawirowań na rynkach, które miały miejsce po wypowiedzi ministra finansów przed Izbą Gmin w piątek.

Kwasi Kwarteng przedstawił pakiet obniżek podatków w Wielkiej Brytanii o wartości 45 miliardów funtów.

Przedstawiając swój „Budżet kryzysowy”, który został przez media nazwany największym zamachem na pobieranie podatków od 1972 r., minister finansów obniżył górną stawkę podatku dla około 660 000 najlepiej zarabiających osób w Wielkiej Brytanii.

Stawka zostanie obniżona z 45% na 40%, co oznacza, że osoby zarabiające ponad 150 000 funtów zaoszczędzą średnio 10 000 funtów rocznie.

Jeśli chodzi o osoby mniej zarabiające, minister finansów wycofał podwyżki składek na ubezpieczenie społeczne i przyspieszył 1-procentową obniżkę podstawowej stawki podatku dochodowego o rok.


Oznacza to, że obniżka podstawowej stawki podatku z 20% do 19% zostanie wprowadzona w kwietniu 2023 roku, czyli rok wcześniej niż planowano.

Rząd argumentuje, że podjęte działania przyczynią się do pobudzenia wzrostu gospodarczego i zwiększenia podatku na finansowanie usług publicznych.

Krytycy twierdzą jednak, że środki te stanowią ryzyko, gdy dług publiczny jest już wysoki, a koszty zaciągania pożyczek rosną.

Ogłoszenie ministra finansów wprawiło gospodarkę w wir, a funt brytyjski osiągnął rekordowo niski poziom w stosunku do dolara.

Zobacz też:


Chris Philp zapytany o to, czy rząd popełnił błędy w swoich piątkowych oświadczeniach, powiedział, że „nikt nie jest doskonały”.

Dodał jednak: „Nie mam zamiaru przepraszać za plan rozwoju gospodarki Wielkiej Brytanii”.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Bank Anglii musiał zareagować, aby uratować brytyjskie emerytury przed masowym upadkiem
 Czytaj następny artykuł:
Ogromny wzrost cen żywności w UK. Zapłacimy 10,6% więcej niż rok temu