Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Rishi Sunak przewidział, że plany Truss będą katastrofą dla brytyjskiej gospodarki

Wielu ekspertów uważa, że​ prognozy Rishiego Sunaka, który przewidział, że plany Truss będą katastrofą dla brytyjskiej gospodarki, się sprawdziły.

Obawy o brytyjską gospodarkę narastają po tym, jak funt szterling spadł w stosunku do dolara amerykańskiego do najniższego poziomu od ponad 50 lat.


Były minister finansów podczas wyścigu na stanowisko premiera Wielkiej Brytanii wielokrotnie ostrzegał, że plany jego rywalki Liz Truss wyrządzą poważne szkody gospodarcze.

Teraz, po tym, jak Liz Truss doszła do władzy i ogłosiła ciecia podatków, wielu ekspertów uważa, że ​​jego prognozy się sprawdziły.

Sunak wielokrotnie podkreślał swój sprzeciw wobec „bajkowych” planów Truss, aby sfinansować serię obniżek podatków poprzez pożyczki, sugerując, że ten ruch doda „paliwa do ognia” i pogorszy inflację.

Teraz wygląda na to, że te obawy się spełniły, gdy funt osiągnął rekordowo niski poziom 1,03 dolara amerykańskiego, obligacje są masowo wyprzedawane, a FTSE spada.

W wywiadzie dla Financial Times Sunak wyraził również obawy dotyczące wzrostu kosztów pożyczania w ramach planów rywalki – które również się zmaterializowały.


Ostatni spadek funta nastąpił po tym, jak nowy minister finansów zasugerował, że po obniżkach podatków, które ogłosił w zeszłym tygodniu, nastąpią kolejne obniżki.

Kwasi Kwarteng wcześniej nie chciał odpowiedzieć na pytania o reakcję rynków na śmiałe plany wydatków – które nakreśliły największy program cięć podatkowych od 50 lat oraz zwiększenie pożyczek o ponad 70 miliardów funtów.

Zobacz też:


Rynki jednak przestraszyły się piątkowego ruchu, który jak potwierdzili eksperci, przyniesie największe korzyści bogatym.

Według redaktora politycznego Politics Home Adama Payne niektórzy torysi uważają, że „ci, którzy wspierali Liz w jej karierze, szybko zdają sobie sprawę z konsekwencji swoich działań”.

Teraz brytyjskie media spekulują o pogłoskach krążących wśród polityków o skierowaniu wotum nieufności przeciwko Truss, która jest premierem dopiero od trzech tygodni – ponieważ posłowie, podobnie jak inwestorzy się boją.


Natomiast minister finansów w gabinecie cieni Rachel Reeves oskarżyła Kwartenga i Truss o lekkomyślne uprawianie hazardu z finansami Wielkiej Brytanii.

Powiedziała w Times Radio: „Zamiast obwiniać wszystkich innych, kanclerz i premier, zamiast zachowywać się jak dwaj gracze w kasynie ścigający przegraną, powinni mieć na uwadze reakcję nie tylko rynków finansowych, ale także społeczeństwa”.

„Nie uprawiają hazardu za własne pieniądze, tylko grają pieniędzmi nas wszystkich, a to jest lekkomyślne i nieodpowiedzialne, a także rażąco niesprawiedliwe”.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Kredytodawcy w UK wycofują oferty kredytów hipotecznych po drastycznym spadku funta
 Czytaj następny artykuł:
Lotnisko w UK obsługujące loty do Polski zostanie zamknięte z powodu problemów finansowych