Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Atak rekina u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Pierwszy od 175 lat

Kobieta została raniona przez rekina podczas nurkowania z rurką u wybrzeży Kornwalii w Wielkiej Brytanii. Jest to pierwszy taki atak od 175 lat.

Według doniesień brytyjskich mediów kobieta doznała urazu nogi podczas nurkowania z rurką w zeszły czwartek u wybrzeży Kornwalii, niedaleko Penzance.


HM Coastguard poinformowało, że wysłało zespół ratunkowy po podniesieniu alarmu około godziny 12.30.

„Zespół straży przybrzeżnej zastał poszkodowaną w porcie w Penzance i pomógł w przekazaniu jej pod opiekę pogotowia ratunkowego” – dodała służba.

Ratownicy udzielili pomocy kobiecie, która doznała ugryzienia przez rekina w nogę i przewieźli ją do szpitala

Incydent z zeszłego tygodnia był prawdopodobnie pierwszym niesprowokowanym atakiem rekinów na wodach brytyjskich od 1847 roku.

Kilka gatunków rekinów co roku odwiedza wody u wybrzeży Kornwalii, w tym rekiny błękitne, żarłacze śledziowe i żarłacze olbrzymie.


Żaden z tych gatunków nie jest uważany za niebezpieczny, chociaż od początku istnienia zapisów na całym świecie miały miejsce cztery śmiertelne ataki rekinów błękitnych.

Ostatni odnotowany niesprowokowany „atak” miał miejsce w Felixtowe, kiedy deska windsurfera została ugryziona przez rekina w 2016 roku.

Mimo to windsurfer nie odniósł obrażeń, a ugryzienia rekinów zdarzają się tylko wtedy, gdy są sprowokowane podczas łowienia ryb lub innych czynności.

Ogólnie rzecz biorąc, ataki rekinów są bardzo rzadkie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, mimo że kilka gatunków co roku odwiedza wody wybrzeża Kornwalii.

„Ataki rekinów błękitnych na ludzi są niezwykle rzadkie, ale zostały odnotowane” – czytamy we wpisie na stronie internetowej The British Sea Fishing.


„W sumie na całym świecie istnieją cztery potwierdzone przypadki śmiertelnych ataków rekinów błękitnych na ludzi z dwudziestoma pięcioma potwierdzonymi atakami bez skutku śmiertelnego”.

„W sierpniu 2012 roku plaża w Ceredigion w Walii została zamknięta dla kąpiących się z powodu obecności rekina błękitnego”.

Zobacz też:


„Dostrzeżono rekina pływającego między łodziami, który podpłynął bardzo blisko brzegu, przepływając zaledwie kilka metrów od turystów”.

„Później w tym samym miesiącu kolejna plaża w West Dorset musiała zostać zamknięta na półtorej godziny z powodu kolejnego żarłacza błękitnego”.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Koszt zatankowania samochodu w UK spadł o 5 GBP w lipcu
 Czytaj następny artykuł:
Mężczyzna oskarżony o zamiar zranienia lub zastraszenia królowej