Wiadomości
Finlandia i Szwecja mogą przystąpić do NATO po tym, jak Turcja wycofała swój sprzeciw
Szwecja i Finlandia będą mogły przystąpić do NATO po tym, jak Turcja zgodziła się zrezygnować z blokowania wniosku krajów nordyckich.
Szwecja i Finlandia będą mogły przystąpić do NATO po tym, jak Turcja zgodziła się zrezygnować z blokowania wniosku krajów nordyckich.
Wcześniej Prezydent Recep Tayyip Erdoğan stwierdził, że Turcja prawdopodobnie nie oceni pozytywnie planów, aby Szwecja i Finlandia, dołączyły do NATO.
Według niego kraje te były „domem zbyt wielu organizacji terrorystycznych” - podał Reuters.
- Śledzimy wydarzenia dotyczące Szwecji i Finlandii, ale nie mamy pozytywnych poglądów — powiedział Recep Tayyip Erdoğan dziennikarzom w Stambule, dodając, że już w przeszłości przyjęcie przez NATO Grecji jako członka "było błędem".
Wczoraj jednak Turcja zgodziła się poprzeć przyjęcie do organizacji Finlandii i Szwecji, przekazał szef Sojuszu Jens Stoltenberg.
„Mam przyjemność ogłosić, że osiągnęliśmy porozumienie, które otwiera drogę Finlandii i Szwecji do przystąpienia do NATO”, oświadczył wczoraj (28 czerwca) po południu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Jak przekazał Jens Stoltenberg, dzisiaj (29 czerwca) państwa sojusznicze podejmą oficjalną decyzję o zaproszeniu Szwecji i Finlandii do swojego grona.
„Następnie oczywiście będzie miał miejsce proces ratyfikacji we wszystkich państwach członkowskich” - dodał.
Szef NATO jest jednak pewny, że przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO stanie się faktem.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Gorące Tematy

Ambasada w Wielkiej Brytanii wydała ważny komunikat dotyczący polskich p…

Wielka Brytania planuje ważne zmiany dla kierowców. Rząd chce zatrzymać …

Brytyjski bank wypłaci klientom po 100 GBP. Miliony osób dostaną pieniąd…

Anglia uruchamia darmowe przejazdy autobusami dla dzieci

Wielka Brytania rozważa zamrożenie cen żywności. Rząd chce zatrzymać pod…

Wielka Brytania łagodzi sankcje na rosyjską ropę. Rząd tłumaczy decyzję …

Inflacja w Wielkiej Brytanii nagle spadła. Brytyjczycy odczują ulgę, ale…
