Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wirus polio wykryty w londyńskich ściekach, ogłoszono stan wyjątkowy

W próbkach ścieków z Londynu wykryto bakterie polio, co spowodowało, że Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia ogłosiła stan wyjątkowy w całym kraju.

Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia wezwała wszystkich ludzi do upewnienia się, że ich szczepionki są aktualne.

Wirus został oficjalnie uznany za zwalczony w Wielkiej Brytanii w 2003 roku. W rzadkich przypadkach może powodować paraliż i może zagrażać życiu, więc wykrycie go w stolicy wywołało zaniepokojenie.


Lekarzom i pracownikom służby zdrowia powiedziano, aby zwracali uwagę na wszelkie potencjalne przypadki wirusa i pobierali próbki kału, jeśli jest to możliwe.

NHS skontaktuje się z rodzicami nieszczepionych dzieci w Londynie w celu powstrzymania wybuchu epidemii polio w Wielkiej Brytanii.

Próbki ścieków, w których znaleziono polio, zostały zebrane z londyńskiej oczyszczalni ścieków Beckton, która obsługuje około czterech milionów ludzi w północnym i wschodnim Londynie.

Sytuacja, w której ślady wirusa są czasami wykrywane w ramach rutynowych badań ścieków, jest normalna, ale wyniki są zwykle jednorazowe.


Zwykle pochodzą one od osób, które zostały zaszczepione żywą szczepionką doustną za granicą, a następnie przyjechały do Wielkiej Brytanii.

Osoby, którym podano szczepionkę doustną, mogą przez kilka tygodni wydalać z kałem osłabiony, aktywny wirus użyty w szczepionce.

Wielka Brytania zaprzestała stosowania żywej doustnej szczepionki przeciw polio (OPV) w 2004 roku i przeszła na inaktywowaną szczepionkę przeciw polio (IPV).

Próbki z Londynu wywołały zaniepokojenie, ponieważ pochodziły od różnych osób i zawierały dwie mutacje, które sugerują, że wirus ewoluuje w miarę rozprzestrzeniania się między ludźmi.

Nie jest jasne, jak daleko rozprzestrzenił się wirus, ale brytyjskie służby mają nadzieję, że epidemia zostanie ograniczona do jednego gospodarstwa domowego lub rodziny.


UKHSA uważa, że osoba zaszczepiona za granicą szczepionką przeciwko polio – prawdopodobnie w Afganistanie, Pakistanie lub Nigerii – wjechała do Wielkiej Brytanii na początku 2022 roku.

Ta osoba przekazała go innym, blisko powiązanym osobom w północno-wschodnim Londynie, które z kolei wydalają wirusa z kałem.

Zobacz też:


Według brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia wirus został wykryty kilka razy między lutym a majem i nadal mutuje.

Większość zakażonych wirusem polio nie wykazuje żadnych oznak infekcji, ale około jedna na 20 osób ma objawy. Jeżeli symptomy wystąpią, pojawiają się zwykle od trzech do 21 dni po zakażeniu i obejmują: gorączkę, ból gardła, ból głowy, ból brzucha, ból mięśni, nudności i wymioty

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
W Wielkiej Brytanii wydano ostrzeżenie przed burzami i ulewnymi deszczami. Istnieje zagrożenie dla życia
 Czytaj następny artykuł:
Nowe przepisy dla kierowców od poniedziałku, zobacz, jak uniknąć grzywien


// //