Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Załoga British Airways musi się izolować z powodu małpiej ospy u jednego pracownika

Cała załoga British Airways musi izolować się przez trzy tygodnie po tym, jak jeden z pracowników uzyskał pozytywny wynik testu na małpią ospę w Singapurze.

Dwóch pilotów, dziewięciu stewardów i stewardes zostało poddanych kwarantannie na 21 dni.


Grupa została przebadana pod kątem szybko rozprzestrzeniającej się choroby w niedzielę wieczorem, kiedy zatrzymała się w południowo-wschodniej Azji w drodze powrotnej z Australii.

Źródło z BA powiedziało Mail Online: „Jeden z nich miał chorobę, więc wpłynęło to na całą załogę. Teraz muszą spędzić 21 dni w kwarantannie”.

„Wszystkim powiedziano, żeby o tym nie rozmawiali – ale i tak wszyscy o tym mówią” - dodał.

U pracownika wykryto małpią ospę podczas powrotu samolotu z Sydney do Londynu.

Grupa miała jednodniowy postój w australijskim mieście, następnie wracała do Wielkiej Brytanii przez Singapur, gdzie wykonano testy.

Rzecznik BA powiedział: „Ściśle współpracujemy z singapurskimi władzami do spraw zdrowia i zaoferowaliśmy pomoc w zakresie wszelkich wymaganych informacji”.


Informacja pojawiła się po tym, jak brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) zaleciła, aby homoseksualni i biseksualni mężczyźni z wysokim ryzykiem złapania małpiej ospy przyjęli szczepionkę przeciw ospie prawdziwej.

Eksperci ostrzegają, że ilość zakażeń małpią ospą w Wielkiej Brytanii nadal rośnie i nie jest pod kontrolą.

Chociaż każdy może ją złapać, dane pokazują, że istnieje wyższy poziom transmisji wśród mężczyzn uprawiających seks z innymi mężczyznami.

W Wielkiej Brytanii odnotowano więcej infekcji niż jakikolwiek innym kraju dotkniętym rozprzestrzenianiem się wirusami i najwięcej kiedykolwiek zarejestrowano poza Afryką.

Urzędnicy ds. Zdrowia potwierdzili w zeszłym tygodniu, że od 7 maja, kiedy po raz pierwszy wykryto tego wirusa, liczba przypadków wzrosła do 574.

Zobacz też:


Małpia ospa to infekcja wirusowa występująca zwykle w środkowej i zachodniej Afryce.

Zazwyczaj są to małe skupiska zakażeń lub izolowane infekcje, czasami są one też diagnozowane w innych krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, gdzie pierwszy przypadek odnotowano w 2018 r. u osoby, która zaraziła się wirusem w Nigerii.

Istnieją dwie formy małpiej ospy, łagodniejszy szczep zachodnioafrykański i cięższy szczep środkowoafrykański.

Uważa się, że niedawno zdiagnozowane osoby w Wielkiej Brytanii mają szczep zachodnioafrykański.


Według brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) wczesne objawy małpiej ospy obejmują gorączkę, ból głowy, bóle mięśni, obrzęk węzłów chłonnych i dreszcze, a także inne objawy, takie jak zmęczenie.

Może również rozwinąć się bardzo swędząca wysypka, zwykle zaczyna się od twarzy, następnie rozprzestrzenia się na inne części ciała, w tym na narządy płciowe – informuje UKHSA.

Wysypka zmienia się i przechodzi różne etapy i może wyglądać jak ospa wietrzna lub kiła, zanim w końcu utworzy się strup, który później odpada.

Większość pacjentów wraca do zdrowia po małpiej ospie w ciągu kilku tygodni.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Najniebezpieczniejsze miejsce na Ziemi znajduje się w Polsce
 Czytaj następny artykuł:
Inflacja osiągnęła 9,1 proc. Najuboższe rodziny otrzymają 1200 GBP w związku ze wzrostem cen w UK


// //