Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Inflacja osiągnęła 9,1 proc. Najuboższe rodziny otrzymają 1200 GBP w związku ze wzrostem cen w UK

Według najnowszych oficjalnych danych stopa inflacji wzrosła w maju do nowego, najwyższego od 40 lat poziomu 9,1%.

Trwający wzrost jest częściowo napędzany przez koszty energii, po tym, jak w zeszłym miesiącu weszła w życie podwyżka rachunków za energię o 700 funtów rocznie.


Ekonomiści obawiają się, że inflacja, tempo wzrostu cen, będzie dalej rosnąć w nadchodzących miesiącach. Bank Anglii szacuje, że w tym roku może osiągnąć 11 proc.

Według Urzędu Statystyk Narodowych (ONS), jest to najwyższa stopa inflacji od co najmniej lutego 1982 r., kiedy inflacja osiągnęła 10,2 procent.

Koszty paliwa i żywności są dwoma największymi czynnikami wpływającymi na dane liczbowe, które pokazały, że ceny rosną w całej Wielkiej Brytanii.

Ceny żywności podskoczyły o 8,6 proc., w porównaniu z 6,7 proc. w kwietniu, częściowo z powodu wpływu inwazji Rosji na Ukrainę na światowe rynki żywności.


Pogłębiający się kryzys kosztów utrzymania wywołał w tym tygodniu najbardziej intensywną akcję protestacyjną w brytyjskich kolejach od dziesięcioleci.

Narastają obawy, że inne sektory również mogą zastrajkować w celu wykorzystania zbiorowej siły negocjacyjnej do zwiększenia płac w sektorze publicznym.

Rząd argumentował, że bardziej hojne wynagrodzenia mogą jeszcze bardziej podnieść inflację, wywołując spiralę cen, jakiej nie widziano od lat 70. XX wieku.

Minister finansów powiedział, że rząd „używa wszystkich dostępnych narzędzi”, aby obniżyć inflację i zatrzymać wzrost cen.

Kanclerz Rishi Sunak powiedział: „Wiem, że ludzie martwią się rosnącymi kosztami życia, dlatego podjęliśmy ukierunkowane działania, aby pomóc rodzinom, przekazując 1200 funtów ośmiu milionom najbiedniejszych gospodarstw domowych”.


„Wykorzystujemy wszystkie dostępne nam narzędzia, aby obniżyć inflację i zwalczać rosnące ceny – możemy zbudować silniejszą gospodarkę poprzez niezależną politykę monetarną, odpowiedzialną politykę fiskalną, która nie zwiększa presji inflacyjnej, oraz zwiększając naszą długoterminową produktywność i wzrost”.

1200 GBP, o których wspomniał minister finansów to:

150 GBP dodatku do Council Tax.

Zobacz też:


650 funtów dotacji z tytułu rosnących kosztów utrzymania dla najbiedniejszych rodzin otrzymujących benefity.

400 GBP dodatku na rachunki za energię

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Załoga British Airways musi się izolować z powodu małpiej ospy u jednego pracownika
 Czytaj następny artykuł:
Polak pobity w Londynie. Zapytał tylko o drogę i powiedział, że jest z Polski