Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Brytyjczycy kupują coraz mniej z powodu rosnących kosztów życia

Rodziny z Wielkiej Brytanii ograniczyły zakupy w zeszłym miesiącu, w związku ze wzrostem rachunków gospodarstw domowych i pogłębiającym się kryzysem związanym ze wzrostem kosztów życia.

Sprzedaż detaliczna w maju spadła o 1,1 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem w 2021 r., stwierdziło British Retail Consortium.


Według Urzędu Statystyk Krajowych gospodarstwa domowe zaoszczędziły średnio prawie 7000 funtów po pandemii Covid-19, głównie z powodu lockdownów, które spowodowały, że nie można było wydawać pieniędzy w pubach i sklepach lub na podróże.

Jednak teraz nie chcą wydawać pieniędzy, aby nadrobić straty powstałe, głównie z powodu inflacji i rosnących rachunków.

Co więcej, nie wszystkie rodziny gromadziły pieniądze podczas lockdownów – wiele osób o niskich dochodach zostało zmuszonych do skorzystania z oszczędności.

Osobne dane Barclaycard pokazały, że wydatki na media wzrosły o ponad jedną trzecią, a artykuły spożywcze i transport również wzrosły o prawie 5 proc. z powodu rosnących cen żywności i paliw.


Wydatki na meble i artykuły ogrodowe spadły odpowiednio o jedną czwartą i jedną piątą.

Wydatki na usługi cyfrowe i subskrypcje spadły o ponad 5 procent, co wskazuje, że rodziny ograniczają swoje zakupy.

Jednak w porównaniu z majem 2021 r. wydatki na podróże prawie się potroiły, odzwierciedlając powrót międzynarodowych podróży po zniesieniu szeregu ograniczeń związanych z koronawirusem.

Zobacz też:


Najnowsze dane pokazują, jak bardzo gwałtownie rosnąca inflacja wpływa na nawyki związane z wydatkami.

Inflacja osiągnęła 9 procent w kwietniu po tym, jak pułap cen energii wzrósł o 54 procent, a teraz Bank Anglii ostrzegał, że będzie jeszcze drożej.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Letnia promocja w Ryanair. Tysiące biletów po obniżonych cenach
 Czytaj następny artykuł:
Wizz Air zawiesił kilkanaście połączeń z Wielkiej Brytanii