Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ceny paliwa w Wielkiej Brytanii znów osiągnęły rekordowy poziom

Nowe dane pokazują, że średnie ceny benzyny po raz pierwszy przekroczyły 1,70 funta za litr.

Według firmy Experian Catalist średnia cena litra benzyny na stacjach w Wielkiej Brytanii wyniosła wczoraj 170,4 pensa.


Olej napędowy również osiągnął rekordowy poziom 181,4 pensa za litr.

Rok temu benzyna kosztowała 129,0 pensów za litr, a olej napędowy 131,3 pensów za litr.

Oznacza to, że benzyna podrożała o około 41 pensów za litr w ciągu ostatnich 12 miesięcy, zwiększając koszt zatankowania typowego 55-litrowego samochodu rodzinnego o około 23 funty.

Wiadomość pojawia się dzień po tym, jak Ofgem ogłosił, że typowe rachunki za energię mogą wzrosnąć o ponad 800 funtów rocznie, ponieważ limit cen wzrośnie o mniej więcej tę kwotę w październiku.


Rodziny już teraz zmagają się z rosnącymi kosztami codziennego życia, a ceny żywności, rachunków, czynszu i benzyny rosną, a inflacja sięga 9%, najwyższego wskaźnika od 40 lat.

Rzecznik RAC Simon Williams powiedział, że cena benzyny osiągnęła „kolejny niefortunny punkt zwrotny”.

Zobacz też:


„Chociaż ceny hurtowe mogły osiągnąć szczyt w zeszłym tygodniu, nadal są niepokojąco wysokie, co oznacza, że ​​nie ma wytchnienia od rekordowo wysokich cen na stacjach, które tak nieubłaganie przyczyniają się do pogorszenia kryzysu związanego ze wzrostem kosztów życia” – powiedział.

„Bardzo potrzebujemy, aby rząd podjął więcej działań w celu odciążenia kierowców i mamy nadzieje, że pomoc zostanie zaoferowana w komunikacie w tym tygodniu”.

„Podatek VAT w wysokości 20% od paliwa jest obecnie korzystny dla Skarbu Państwa, bo daje około 30 pensów za litr, co wydaje się bardzo niesprawiedliwe, biorąc pod uwagę, że rząd dodatkowo pobiera cło paliwowe w wysokości 53 pensów” – dodał.

-