Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Polski premier skrytykował Wielką Brytanię za walkę o protokół północnoirlandzki

Premier Polski skrytykował walkę między Wielką Brytanią a UE o protokół północnoirlandzki podczas wojny na Ukrainie, mówiąc, że: „Tylko Putin będzie szczęśliwy”.

„Zjednoczeni jesteśmy silni, podzieleni jesteśmy bardzo słabi” – ostrzegł Mateusz Morawiecki – wzywając obie strony do „kompromisu”, zamiast ryzykować wyniszczającą wojnę handlową.


Ostrzeżenie jest potencjalnie kłopotliwe dla Borisa Johnsona , który postrzega prawicowy rząd Polski jako kluczowego sojusznika w zmieniającej.

Krytyka osłabia też kluczowy argument przemawiający za pozostaniem premiera na stanowisku mimo afery Partygate – że jego rezygnacja osłabiłaby walkę z rosyjskim atakiem na Ukrainę.

Wielka Brytania przedstawi w przyszłym miesiącu przepisy mające na celu zerwanie kluczowych części protokołu, ryzykując wojnę handlową i uznanie tego przez UE za naruszenie prawa międzynarodowego.

Morawiecki powiedział BBC: „Wojny handlowe to sytuacja przegrana. Polska chce być jak najmocniejszym partnerem Wielkiej Brytanii – chcemy dążyć do kompromisu”.


„Tylko Putin i nasi wrogowie będą zadowoleni z kolejnego nieporozumienia między tak bliskimi partnerami jak Wielka Brytania i Unia Europejska” - dodał.

Wcześniej słowa premiera Mateusza Morawieckiego o „Norwegii pośrednio żerującej na wywołanej przez Putina wojnie” wywołały prawdziwą burzę, prowokując pytania o sprawiedliwość społeczną i zarządzanie zyskami z paliw kopalnych.

„Nadmiarowe zyski Norwegii z ropy i z gazu przekroczą sto miliardów euro. To jest pośrednie żerowanie na wywołanej przez Putina wojnie” — powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z uczestnikami Ogólnopolskiego Kongresu Dialogu Młodzieżowego.

-