Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Prezydent Turcji przeciwny wejściu Finlandii i Szwecji do NATO

Prezydent Recep Tayyip Erdoğan stwierdził, że Turcja prawdopodobnie nie oceni pozytywnie planów, aby Szwecja i Finlandia, dołączyły do NATO.

Według niego kraje te były „domem zbyt wielu organizacji terrorystycznych” - podał Reuters.

- Śledzimy wydarzenia dotyczące Szwecji i Finlandii, ale nie mamy pozytywnych poglądów — powiedział Recep Tayyip Erdoğan dziennikarzom w Stambule, dodając, że już w przeszłości przyjęcie przez NATO Grecji jako członka "było błędem".


Szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde wyraziła w piątek zaskoczenie tą wypowiedzią.

Zdumiony jest także premier Norwegii Jonas Gahr Store, który wcześniej obiecywał Szwecji i Finlandii wsparcie dla szybkiego procesu akcesyjnego do NATO.

Prezydent i premier Finlandii powiedzieli w czwartek, że ich kraj musi „niezwłocznie” złożyć wniosek o przyłączenie się do sojuszu wojskowego po inwazji Rosji na Ukrainę.

Oczekuje się, że Szwecja, która ma bliskie historyczne i militarne powiązania ze swoim nordyckim sąsiadem, ogłosi, że również w ciągu kilku dni złoży wniosek o członkostwo.


Rosja ostrzegła Szwecję i sąsiednią Finlandię, z którą dzieli długą granicę lądową, przed przystąpieniem do sojuszu obronnego NATO i przed „konsekwencjami”.

Kreml poinformował, że decyzja Finlandii o ubieganiu się o członkostwo w NATO jest „zdecydowanie” zagrożeniem dla Rosji i wydał mrożące krew w żyłach ostrzeżenie, że spotka to się z „krokami odwetowymi”.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow został zapytany podczas telekonferencji z dziennikarzami, czy kroki podjęte przez Finlandię w celu przystąpienia do NATO stanowią zagrożenie dla Rosji.

Powiedział: „Zdecydowanie. Ekspansja NATO nie czyni naszego kontynentu bardziej stabilnym i bezpiecznym”.

„To może budzić nasze zaniepokojenie i byś powodem odpowiednich symetrycznych reakcji z naszej strony”.

Rosyjskie MSZ wydało później oświadczenie, w którym stwierdzono: „Przystąpienie Finlandii do NATO to radykalna zmiana w polityce zagranicznej kraju”.


„Rosja będzie zmuszona do podjęcia kroków odwetowych, zarówno o charakterze wojskowo-technicznym, jak i innym, w celu powstrzymania pojawiających się zagrożeń dla jej bezpieczeństwa narodowego”.

Wcześniej jeden z najbliższych doradców Putina ostrzegł zachodnich przywódców, by zaprzestali dostaw broni na Ukrainę.

Były prezydent Dmitrij Miedwiediew, zastępca Putina w radzie bezpieczeństwa narodowego, powiedział, że ich rosnące wsparcie wojskowe może doprowadzić do konfrontacji między Rosją a NATO.

-