Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Sztorm Eunice może być najgorszy od 30 lat. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii powinni pozostać w domach

Wielka Brytania jeszcze się zmaga z tragicznymi skutkami sztormu Dudley, a już musi się przygotować na kolejny dzień zakłóceń, wichur, ulewnych deszczy i opadów śniegu, ponieważ uderzy sztorm Eunice.

Według brytyjskich mediów meteorolodzy zastanawiają się nad ogłoszeniem niezwykle rzadkiego czerwonego alertu pogodowego.

Jak twierdzą prognostycy, sztorm Eunice może być jednym z najgorszych sztormów od 30 lat, a prędkość wiatru może dochodzić do 100 mil na godzinę w niektórych częściach Wielkiej Brytanii.


Eksperci ostrzegają, że sztorm może być jednym z najsilniejszych od Burns Day Storm, nazywany też sztormem Daria, który miał miejsce w 1990 roku i zachęcają Brytyjczyków do pozostania w domach.

Podczas sztormu Daria – który rozpoczął się 25 stycznia 1990 roku wiatr w Aberporth w Walii osiągnął prędkość 107 mil na godzinę.

Jest to jedna z najgorszych burz, jakie nawiedziły Europę, według Met Office sztorm ten przyczynił się do śmierci 97 osób w Europie i 47 w Wielkiej Brytanii.

Becky Mitchell, z biura meteorologicznego Met Office, powiedziała dla The Mirror, że w ciągu ostatnich 30 lat było tylko kilka sztormów, w których prognozowane były podobne porywy wiatru.

Podczas sztormu Eunice ma odsłoniętych obszarach przybrzeżnych mogą występować wiatry od 95 mil do 100 mil na godzinę, podczas gdy na obszarach śródlądowych mogą występować porywy wiatru do około 80 mil na godzinę, co może skutkować zwalonymi drzewami, uszkodzeniem budynków i zakłóceniami w podróży.


Sprawia to, że ​​piątek „nie jest dniem na wyjście na spacer”, powiedziała Becky Mitchell

Met Office wydało bursztynowe ostrzeżenie pogodowe dla całej Anglii i Walii, biuro meteorologiczne ostrzega, że sztorm może spowodować zagrożenie dla życia.

Nowy alert pogodowy wydany przez Met Office obowiązuje od godziny 03:00 do godziny 21:00 w piątek 18 lutego.

Dodatkowo biuro meteorologiczne wydało dwa żółte ostrzeżenia przed śniegiem i wiatrem, które będą obowiązywać w Szkocji i w Irlandii Północnej, a także na północy Anglii.

Chociaż najsilniejsze wiatry Sztormu Eunice będą występować w południowej części Wielkiej Brytanii, na obszarach północnych możliwe są opady śniegu i śnieżyce.

Met Office ostrzega przed urazami i niebezpieczeństwem dla życia, które mogą spowodować latające odłamki, lub spadające dachówki z dachów, a także przewracane przez silny wiatr drzewa.


Biuro meteorologiczne ostrzega też przed ewentualnymi opóźnieniami w transporcie drogowym, kolejowym, lotniczym i promowym.

Istnieje też możliwość uszkodzenia budynków, takich jak zerwanie dachów lub dachówek z dachów.

Należy się też przygotować na możliwość wystąpienia przerw w dostawie prądu i innych usług, jak brak Internetu lub brak sygnału telefonii komórkowej.

Niektóre drogi przy brzegu morza mogą być nieprzejezdne z powodu zalania przez wysokie fale.

[Caption]

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Czerwony alert pogodowy w UK. Zwołano nadzwyczajne spotkanie COBRA w sprawie sztormu Eunice
 Czytaj następny artykuł:
Sztorm Dudley wywołał chaos w UK — Powalone drzewa, odwołane loty i pociągi