Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Boris Johnson odmawia wprowadzania Planu B, pomimo wzrostu liczy zakażeń i hospitalizacji i zgonów

Boris Johnson ponownie odmówił uruchomienia zimowego Planu B walki z koronawirusem pomimo przyznania, że ​​liczba przypadków jest „wysoka”.

W czwartek po raz pierwszy od 17 lipca dobowa liczba infekcji przekroczyła 50 000. W kraju odnotowano 52 009 nowych zakażeń koronawirusem 115 zgonów.

Wielka Brytania ma jeden z najwyższych wskaźników infekcji na świecie, dorównujący poziomom fali zeszłej zimy, która doprowadziła do czteromiesięcznego lockdownu.


Minister zdrowia Sajid Javid ostrzegł w tym tygodniu, że liczba zakażeń może wzrosnąć do nawet 100 000 każdego dnia.

W miarę pogarszania się sytuacji narastają głosy wzywające rząd do uruchomienia „Planu B”, który obejmuje obowiązek noszenia masek, pracę z domu i wdrożenie paszportów szczepionkowych.

Brytyjskie Stowarzyszenie Medyczne oskarżyło rząd o „umyślne zaniedbania”, nazywając obecną sytuację „nie do utrzymania” i wzywając do natychmiastowego działania.

Przewodniczący rady BMA dr Chaand Nagpaul powiedział, że odmowa wprowadzenia dodatkowych środków – w tym paszportów szczepionkowych, obowiązku noszenia masek w zatłoczonych przestrzeniach publicznych i powrotu do pracy z domu – jest równoznaczna ze „świadomym zaniedbaniem”.


Premier natomiast powiedział, że „każdego dnia bardzo uważnie obserwuje liczby”, ale podkreślił, że „trzyma się naszego planu”.

Przemawiając podczas wizyty w szkole podstawowej, w Co Antrim w Irlandii Północnej, powiedział, że najskuteczniejszym sposobem walki z chorobą jest kontynuowanie programu szczepień przypominających.

Johnson powiedział, że pomyślne wdrożenie szczepień spowodowało, że kraj jest w „nieporównywalnie lepszej” sytuacji niż 12 miesięcy temu i że rząd będzie trzymał się swojego planu A.

Powiedział: „Kontynuujemy plan, który ustaliliśmy w lipcu. Każdego dnia bardzo uważnie przyglądamy się liczbom”.

Fakty jednak pokazują, że sytuacja w tym roku jest gorsza niż w poprzednim zarówno pod względem liczby zakażeń, hospitalizacji, jak i zgonów.

20 października w szpitalach w Wielkiej Brytanii znajdowały się 8 142 osoby chore na Covid-19, z czego 872 osoby były podłączone do respiratora.


Rok temu, czyli 20 października 2020 roku w szpitalach znajdowało się 7 852 chorych na Covid-19, z czego 698 osób było podłączonych do respiratorów.

Siedmiodniowa średnia liczba zgonów, wynosi obecnie 130, w tym samym czasie w zeszłym roku siedmiodniowa średnia liczba zgonów była niższa i wynosiła 121.

W tym roku dzienna liczba zakażeń sięga 50 tys. podczas gdy w tamtym roku o tej porze liczba zakażeń była ponad 3 razy niższa i wynosiła średnio 18 tys.

Jednak należy zauważyć, że w 2020 roku o tej porze wykonywano średnio 300 tys. testów dziennie w porównaniu do 900 tys. testów wykonywanych teraz.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Alec Baldwin śmiertelnie postrzelił operatorkę na planie filmowym
 Czytaj następny artykuł:
Królowa Elżbieta spędziła noc w szpitalu