Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Start News United Kingdom 1 na 6 osób w UK nie była w stanie kupić jedzenia z powodu pustych półek

1 na 6 osób w UK nie była w stanie kupić jedzenia z powodu pustych półek

Coraz więcej mieszkańców ma problemy z kupieniem niektórych niezbędnych produktów spożywczych, a sytuacja może się pogorszyć w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia.

Według Urzędu Statystyk Krajowych (ONS) około jedna osoba na sześć twierdzi, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni nie była w stanie znaleźć na półkach niezbędnych produktów, których potrzebowała.


Natomiast jedna czwarta osób ma podobne trudności z zaopatrzeniem się w mniej niezbędne artykuły spożywcze.

Braki na półkach w supermarketach stały się coraz częstszym widokiem w całym kraju z powodu problemów z łańcuchem dostaw po Brexicie i pandemii koronawirusa.

Ankieta przeprowadzona przez magazyn Grocer wykazała, że​​dwie trzecie osób martwi się lub bardzo niepokoi potencjalnymi niedoborami w okresie Bożego Narodzenia.

Jedna trzecia respondentów ankiety Grocer przyznała, że​​już zaczęła zaopatrywać się w świąteczne jedzenie i napoje lub planuje to zrobić przed końcem października.


Tesco ostrzegło rząd, że obawia się paniki zakupowej w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia, ponieważ brak kierowców ciężarówek spowoduje, że będzie coraz więcej pustych półek.

Dodatkowo kryzy energetyczny przyczynił się do niedoboru dwutlenku węgla, przez co zwiększyły problemy w łańcuchu dostaw ze względu na kluczową rolę CO2 w produkcji mięsa, żywności i napojów.

Szacuje się, że brytyjskie supermarkety — Tesco, Sainsbury's, Asda i Morrisons — w sumie  straciły 2 miliardy funtów ze sprzedaży z powodu trudności z uzupełnianiem zapasów.

ONS zapytał 3326 dorosłych między 22 września a 3 października o ich doświadczenia związane z niedoborami produktów.

57% stwierdziło, że było w stanie kupić wszystko, czego potrzebowali, natomiast sześć na 10 osób stwierdziło, że ich doświadczenia z zakupami żywności były inne niż zwykle.


Około 43% stwierdziło, że różnorodność jest mniejsza, a 14% musiało udać się do więcej niż jednego sklepu, aby kupić wszystko, czego potrzebowali.

Analitycy z NielsenIQ poinformowali, że wcześniej w normalny dzień duże supermarkety były w stanie w dowolnym momencie dostarczyć około 98,5% wszystkich swoich produktów.

Obecnie dostępność ta wynosi zaledwie 90% w przypadku niektórych produktów, takich jak napoje bezalkoholowe i 95% w przypadku produktów mlecznych.

Monday, 11 October 2021 08:03
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Mieszkańcy UK w przyszłym roku stracą 676 funtów z powodu wzrostu cen
 Czytaj następny artykuł:
W Wielkiej Brytanii znów zabraknie papieru toaletowego, ale też czekolady i zabawek