Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Start News United Kingdom Osoby zaszczepione w UE zwolnione z kwarantanny w Anglii

Osoby zaszczepione w UE zwolnione z kwarantanny w Anglii

Od 2 sierpnia osoby, które w Unii Europejskiej lub USA zostały w pełni zaszczepione przeciw COVID-19, po przyjeździe do Anglii z krajów z tzw. bursztynowej listy nie będą musiały odbywać kwarantanny.

Od 19 lipca w pełni zaszczepione osoby dorosłe i wszystkie dzieci nie muszą poddawać się kwarantannie po powrocie z krajów znajdujących się na bursztynowej liście.


Rząd Wielkiej Brytanii jednak poinformował, że zwolnienie z kwarantanny wczasowiczów powracających z krajów z kranów znajdujących się na bursztynowej liście ma zastosowanie tylko do tych, którzy zostali zaszczepieni przez NHS.

„To musi być szczepionka podana za pośrednictwem NHS, więc musiałbyś otrzymać szczepionkę za pośrednictwem NHS, a nie w innym kraju” – powiedział oficjalny rzecznik premiera.

Teraz rząd poinformował, że od 2 sierpnia honorowane będą też szczepienia zatwierdzone  w Unii Europejskiej i USA.

Zmiany, które wejdą w przyszłym tygodniu, dotyczą osób, które zostały w pełni zaszczepione w państwach UE — z wyjątkiem Francji — w państwach EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Islandia i Liechtenstein), w Stanach Zjednoczonych, a także w Andorze, Monako i Watykanie, szczepionkami zatwierdzonymi przez Europejską Agencję Leków (EMA), amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) i regulatora leków w Szwajcarii.


Co ważne, podróżni nadal będą musieli wykonać test na obecność koronawirusa przed przyjazdem do Anglii, a także w drugim dniu po przyjeździe. Nie będą natomiast musieli wykonywać jeszcze kolejnego testu — w ósmym dniu.

Zmiany, wchodzą w życie w poniedziałek 2 sierpnia o 4 rano.

Na razie dotyczą one tylko przyjazdów do Anglii. Rządy pozostałych części Zjednoczonego Królestwa jeszcze nie ogłosiły, czy wprowadzą takie same zasady.

Thursday, 29 July 2021 11:04
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Sztorm Evert nadciąga nad Wielką Brytanię
 Czytaj następny artykuł:
Podróż do i z Polski, testy i szczepienia