Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Dziś będzie wyjątkowe zaćmienie Słońca. Kolejne takie w 2135 roku

W czwartek po godzinie 11 warto spojrzeć w niebo, nastąpi wówczas rzadko spotykane zaćmienie Słońca. W Wielkiej Brytanii będzie widoczne jako częściowe.

Zaćmienia Słońca następują w sytuacji, gdy Księżyc w swoim ruchu dookoła Ziemi znajdzie się na linii widzenia Słońce-Ziemia.


Jest wtedy w nowiu, ale ze względu na to, że jego orbita nie jest idealnie kołowa i ma pewne nachylenie względem płaszczyzny orbity Ziemi dookoła Słońca, to zaćmienia nie zachodzą przy każdym nowiu.

Największe przysłonięcie w Wielkiej Brytanii zobaczą mieszkańcy Glasgow – 30 proc. W Londynie słońce zasłonięte zostanie w 20 proc.

Portal In The Sky prognozuje, że w Birmingham zaćmienie rozpocznie się około godziny 11:13.

Astronomowie przypominają, że osoby chcące obserwować zjawisko nie mogą robić tego bez odpowiedniego zabezpieczenia przed promieniami słonecznymi.


Należy wyposażyć się w specjalne okulary bądź teleskop, gdyż grozi nam uszkodzenie wzroku lub nawet całkowita jego utrata.

20 marca 2015 roku w Birmingham można było zobaczyć największe zaćmienie słońca od 16 lat. Księżyc sprawił, że słońce zostało przysłonięte w 91 proc.

W czwartek będziemy mogli zaobserwować zaćmienie zwane obrączkowym.

Przy zaćmieniu obrączkowym cała tarcza Księżyca przesłania Słońce, ale Księżyc jest zbyt daleko od naszej planety i widoczny na niebie kątowy rozmiar jego tarczy jest mniejszy, niż rozmiar tarczy Słońca.

W takiej sytuacji wokół ciemnej tarczy Księżyca widać jasny pierścień.

Na kolejne zaćmienie obrączkowe widoczne z Wielkiej Brytanii trzeba będzie poczekać aż do 2135 roku.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Johnson skrytykowany za lot odrzutowcem na szczyt G7, na którym będą omawiane zmiany klimatyczne
 Czytaj następny artykuł:
Indie odnotowały najwyższą liczbę codziennych zgonów na świecie od początku pandemii