Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Start News United Kingdom UE zamierza wprowadzić całkowity zakaz podróży z Wielkiej Brytanii

UE zamierza wprowadzić całkowity zakaz podróży z Wielkiej Brytanii

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii mogą otrzymać tymczasowy zakaz wjazdu do krajów Unii Europejskiej w ramach planów przedstawionych przez Niemcy.

Nowa propozycja ma pozwolić UE na całkowite zamknięcie granic z Wielką Brytanią, w celach ochrony zdrowia publicznego.


Jeśli państwa członkowskie uznają to za konieczne dla ochrony zdrowia publicznego, mogą nakładać tymczasowe zakazy wjazdu i transportu pasażerów przybywających z krajów spoza UE, na których występują obszary występowania wirusów.

We wniosku złożonym przez Niemcy można przeczytać: „Tylko wtedy, gdy państwa członkowskie podejmą wspólne i skoordynowane działania, można skutecznie powstrzymać wirusa”.

„Widzimy pilną potrzebę podjęcia działań w celu zapobieżenia lub przynajmniej spowolnienia rozprzestrzeniania się niepokojących wariantów koronawirusa na obszarze UE” - napisano w propozycji popartej przez Angelę Merkel.

Według planu, który ma być dziś omawiany, zakaz byłyby tymczasowy i obowiązywałyby do czasu poprawy sytuacji epidemiologicznej w Wielkiej Brytanii.

Handel i dostawy towarów pozostałyby nienaruszone, aby zapobiec podobnej sytuacji jak ostatni kryzys ciężarówek w Dover, który miał miejsce po wprowadzeniu całkowitego zakazu podróżowania między Wielką Brytanią a Francją.


Wielka Brytania nie byłaby jedynym krajem podlegającym zakazowi — w propozycji przygotowanej przez niemiecki rząd stwierdza się, że może zakaz powinien być wprowadzony dla każdego kraju spoza UE z nowymi wariantami koronawirusa.

Holandia już nałożyła zakaz lotów do i z Wielkiej Brytanii. Holenderski premier Mark Rutte powiedział: „Brytyjski wariant koronawirusa nie pozostawia nam wyboru”.

Inne kraje, w tym Francja, Portugalia i Hiszpania, również wstrzymały większość lotów z Wielkiej Brytanii, umożliwiając jedynie powrót swoim obywatelom do kraju.

Thursday, 21 January 2021 13:06
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Pasażerowie niewpuszczani do samolotów z powodu niejasności dotyczących testów przeciw Covid-19
 Czytaj następny artykuł:
W przyszłym tygodniu zostanie podjęta decyzja o ponownym otwarciu szkół