Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Start News United Kingdom Sztorm Christoph: Ewakuowano tysiące domów. Powodzie i śnieg powodują chaos w Wielkiej Brytanii

Sztorm Christoph: Ewakuowano tysiące domów. Powodzie i śnieg powodują chaos w Wielkiej Brytanii

Około 2000 domów w Greater Manchester zostało ewakuowanych w nocy z powodu powodzi spowodowanej przez sztorm Christoph.

Wczoraj z powodu spodziewanych ulewnych opadów deszczu zarówno w Greater Manchester, jak i w części Yorkshire został ogłoszony stan wyjątkowy.


Policja pracująca nad ewakuacją ludzi w bezpieczne miejsce musi dodatkowo się zmagać obfitymi opadami śniegu i logistycznymi trudnościami związanymi z ewakuacją osób, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa lub są chorzy na Covid-19.

W północno-zachodnich regionach ciągle obowiązują 4 ostrzeżenia pogodowe przed deszczem i śniegiem, które mogą spowodować „zagrożenie dla życia”. Ostrzeżenia obowiązują między innymi w West Didsbury, East Didsbury i Northenden.

Storm Christoph wywołał chaos w północnej Anglii, ale też i w Walii, gdzie z powodu powodzi setki ludzi zostało już ewakuowanych, a ich domy są zalane.

W Bangor w północno-zachodniej Walii obowiązuje również ostrzeżenie o groźnej powodzi i cała wioska została zmuszona do opuszczenia swoich domów.

Policja ogłosiła tam stan wyjątkowy, poinformowano ludzi, aby poszli do lokalnej szkoły i czekali na pojazdy 4x4, zamiast próbować wyjechać samodzielnie.


W północnej Walii również spadł śnieg, a niektóre domy w pobliżu rzeki w Ruthin w Denbighshire zostały już zalane.

W całej Wielkiej Brytanii ciągle obowiązuje ponad 180 ostrzeżeń o powodziowych o „konieczności podjęcia natychmiastowych działań” - głównie w regionie Midlands i na północy, a także prawie 230 alertów powodziowych.

Na północnym zachodzie odwołanych zostało wiele połączeń kolejowych, a ludzie są zachęcani, aby nie podróżować, chyba że jest to absolutnie konieczne.

Biuro meteorologiczne Met Office ostrzega, że w najbliższych godzinach ciągle istnieje duże ryzyko powodzi, zalania budynków, niektóre domy i firmy mogą zostać zalane i uszkodzone przez wodę.

Szybko płynące rzeki lub głębokie wody powodziowe mogą stanowić zagrożenie dla życia.


Biuro meteorologiczne ostrzega też przed ewentualnymi opóźnieniami w transporcie drogowym i kolejowym na skutek powodzi. Możliwe są opóźnienia a niektóre pociągi i autobusy mogą zostać całkowicie odwołane.

Deszcz i powodzie mogą prowadzić do trudnych warunków jazdy i zamknięć niektórych dróg, a niektóre regiony mogą zostać odcięte na skutek zalania drogi.

Należy się też przygotować na możliwość wystąpienia przerw w dostawie prądu i innych usług, jak brak Internetu lub brak sygnału telefonii komórkowej.

Thursday, 21 January 2021 07:51
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Johnson przerażony rekordową liczbą zgonów na Covid-19, jednak należy liczyć się z dalszym wzrostem
 Czytaj następny artykuł:
Kolejny smutny rekord w Wielkiej Brytanii. W ciągu doby odnotowano aż 1 820 zgonów spowodowanych Covid-19