Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Rząd apeluje do sklepów, aby robiły zapasy na wypadek brexitu bez umowy handlowej

Rząd Wielkiej Brytanii zaapelował do branży spożywczej, aby przygotowała się na braki w dostawach towarów.

Ma to związek z możliwym brakiem umowy ws. przyszłych relacji handlowych między Wielką Brytanią a Unią Europejską po Brexicie.


Do 31 grudnia 2020 roku, kiedy skończy się okres przejściowy po Brexicie, nie będzie zgody na nową umowę handlową, wtedy od stycznia kontakty Unii z Wielką Brytanią nie będą regulowane żadnym porozumieniem, zaczną obowiązywać cła i limity eksportowe i ogólne zasady Światowej Organizacji Handlu, co będzie niekorzystne dla obu stron.

Według doniesień tygodnika The Sunday Times brytyjski rząd ostrzegł branżę detaliczną przed możliwymi trudnościami z utrzymaniem łańcucha dostaw, zalecając jednocześnie gromadzenie zapasów produktów spożywczych i lekarstw.

Jak podaje brytyjska prasa na podstawie rządowych statystyk, nawet 26 proc. żywności dostępnej na sklepowych półkach w Wielkiej Brytanii wyprodukowano w krajach Unii Europejskiej.

Produkty te od przyszłego roku będą nie tylko droższe (średnio, jak policzyli eksperci, o 4,7 proc.) z powodu nowego podatku importowego, ale również trudniej dostępne.


Cła obejmą m.in. importowaną wieprzowinę, bekon, wołowinę, a także świeże kurczaki, których cena może podskoczyć w 2021 r. nawet o 12 proc. w stosunku do tego roku.

Według naukowców z London School of Economics ceny produktów z UE mogą wzrosnąć, nawet jeśli Wielka Brytania porozumie się z władzą w Brukseli.

Dominic Raab, minister spraw zagranicznych, zapytany o ryzyko wystąpienia niedoboru leków, podkreślił, że brytyjska służba zdrowia zgromadziła niezbędne zapasy, jednak mogą wystąpić przesunięcia terminów dostaw.

Zapewnił on też, że czarny scenariusz w postaci pustych półek nie zagraża brytyjskiemu konsumentowi.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
W Wielkiej Brytanii wykryto nowy wariant koronawirusa, jest bardziej zaraźliwy
 Czytaj następny artykuł:
14-latek oskarżony o zamordowanie 12-letniego chłopca