Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Start News United Kingdom Atak Norowirusa w około 60 szkołach w Anglii. Zamykane szkoły i oddziały szpitalne
Atak Norowirusa w około 60 szkołach w Anglii. Zamykane szkoły i oddziały szpitalne

Około 60 szkół w północno-wschodniej Anglii zostało dotkniętych wybuchem norowirusa - podaje Metro.

Niektóre szkoły w regionie musiały zostać zamknięte w zeszłym tygodniu i poddane „dogłębnemu czyszczeniu” po tym, jak setki pracowników i uczniów zostały dotknięte wymiotami, biegunką i objawami grypopodobnymi.

Public Health England (PHE) powiedział, że nie jest w stanie podać dokładnej liczby szkół, które zostały dotknięte, ani ich lokalizacji.


Jedną ze szkół, którą zamknięto z tego powodu, jest szkoła katolicka Catholic College w Chelmsley Wood.

Z powodu wielu przypadków biegunki i wymiotów u dzieci wszystkie dzieci mają pozostać w piątek 22 listopada w domach.

W liście do rodziców dyrektor napisał, że zamknięcie szkoły powstrzyma epidemie i zapobieganie rozprzestrzenianiu się choroby wśród pozostałych uczniów.

Dane opublikowane przez PHE w czwartek sugerują, że wskaźniki norowirusa są obecnie o 26 procent wyższe niż zwykle o tej porze roku.

Wybuch choroby w Anglii i Walii spowodował zamknięcie kilkunastu oddziałów szpitalnych lub ograniczenie przyjęć.


Norowirusy to grupa wirusów, które są najczęstszą przyczyną nieżytu żołądka i jelit w Wielkiej Brytanii. Norowirusy określa się czasem skrótem SRSV (small round structured viruses). Często używa się także terminu winter vomiting disease (dosłownie „zimowa choroba żołądka” albo „zimowe wymioty”), ponieważ największa liczba zachorowań zdarza się zimą.Mogą jednak występować w dowolnej porze roku.

Objawy infekcji norowirusowej zwykle rozpoczynają się od 24 do 48 godzin po zarażeniu (mogą jednak wystąpić wcześniej, po zaledwie 12 godzinach).

Pierwszym objawem jest zwykle nagły atak mdłości, po którym następują chlustające wymioty i wodnista biegunka. U niektórych osób mogą się także pojawić niewysoka gorączka, bóle głowy, skurcze żołądka i bóle kończyn.


W rzadkich przypadkach mogą wystąpić drgawki. Objawy utrzymują się zwykle przez 12−60 godzin, choć większość osób w pełni wraca do zdrowia w ciągu maksymalnie dwóch dni. Biegunka może jednak trwać nieco dłużej.

W razie infekcji norowirusowej należy unikać bezpośredniego kontaktu z innymi osobami przez co najmniej 48 godzin po ustąpieniu objawów. Przez co najmniej trzy dni po ustaniu objawów należy także unikać przygotowywania jedzenia dla innych.

Według informacji jakie podaje NHS, ważne też jest, aby każdy, kto cierpiał na biegunkę i wymioty, pozostał poza szkołą lub pracą przez co najmniej dwa dni od ustąpienia choroby.

Friday, 22 November 2019 09:30
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze


Czytaj poprzedni artykuł:
Działacz z Partii Brexit wyrzucony ze sklepu Morrisons – rozdawał ulotki wyborcze
  Czytaj następny artykuł:
Ryanair przegrał w sądzie z pasażerką - Opłaty za bagaż niezgodne z prawem