Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Start News United Kingdom Brexit: Brytyjska prasa przewiduje kolejną porażkę premiera. Dziś głosowanie w Izbie Gmin
Brexit: Brytyjska prasa przewiduje kolejną porażkę premiera. Dziś głosowanie w Izbie Gmin

Dzisiaj w Izbie Gmin odbędzie się kluczowe głosowanie. Posłowie zadecydują co dalej z umową rozwodową.

Albo po raz czwarty zostanie ona dorzucona, albo przyjęta, albo poddana pod referendum. Johnson liczy na sukces.

Opozycja z kolei twierdzi, że na premiera czeka kolejna porażka.

Publicyści od lewa do prawa są zgodni - premier Boris Johnson ma niewielkie szanse na uchwalenie w Izbie Gmin wynegocjowanej w ostatniej chwili umowy z UE.


A nawet jeśli mu się to uda, to opozycja może dorzucić do umowy konieczność zwołania drugiego referendum.

Umowa jest bardzo podobna do tej wynegocjowanej w zeszłym roku przez, Theresę May, tylko został z niej usunięty tzw. irlandzki backstop.

Zgodnie z nową wersją umowy Irlandia Północna pozostanie w brytyjskim reżimie celnym, choć będą także kontrole celne niektórych towarów transportowanych przez nią do Irlandii i na jednolity unijny rynek.

Premier Boris Johnson wezwał posłów, by się zjednoczyli i poparli porozumienie w sprawie brexitu, które jego rząd wynegocjował z Unią Europejską.

Boris Johnson przekonuje, że "nie ma lepszego rozwiązania" i twierdzi, że chce, aby Wielka Brytania ruszyła dalej, zostawiając już za sobą wszystkie podziały w sprawie brexitu.

Inne zdanie ma lider laburzystów Jeremy Corbyn, który nazwał porozumienie "jeszcze gorszym od porozumienia Theresy May", które zostało trzykrotnie odrzucone w Izbie Gmin.


Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn oświadczył też, że Patria Pracy nie poprze nowego porozumienia w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię i będzie dążyć do drugiego referendum.

Boris Johnson nie może też liczyć na poparcie pozostałych ugrupowań, największe z nich - Szkocka Partia Narodowa i Liberalni Demokraci – są jednoznacznie przeciwne brexitowi i Johnson nie ma tam czego szukać.

Również przedstawiciele Północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów (DUP) powiedzieli, że na umowę w takim kształcie oni nie zgadzają się i w Izbie Gmin będą głosować przeciwko jej przejęciu.

Głos DUP w sprawie umowy rozwodowej jest bardzo ważny, bowiem to właśnie tej części Zjednoczonego Królestwa dotyczy kontrowersyjna alternatywa dla backstopu.

Saturday, 19 October 2019 08:16
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze


Czytaj poprzedni artykuł:
Bezdomny Polak z Birmingham opowiedział swoją niezwykłą historię
  Czytaj następny artykuł:
Policjanci wyróżnieni za śledztwo w sprawie Polaków zmuszanych do pracy za 20 funtów tygodniowo