Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Start News United Kingdom Brexit: Ważny komunikat do wszystkich Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii
Brexit: Ważny komunikat do wszystkich Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Ambasador RP w Londynie apeluje do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii o składanie wniosków dotyczących przyznania im statusu osiedlonego.

Jak podkreśla, złożenie wniosku o przydzielenie statusu osiedlonego jest konieczne, jeśli Polacy chcą pozostać Wielkiej Brytanii po brexicie.


Jak przekazał ambasador Arkady Rzegocki, od 29 marca każdy obywatel mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii musi rejestrować się w systemie elektronicznym i uzyskać status osoby osiedlonej lub status tymczasowy jeśli chce pozostać tam po brexicie.

Rząd brytyjski informuje że wypełnić odpowiedni wniosek do końca czerwca 2021 roku lub do końca 2020 roku w przypadku, gdyby brexit był bez umowy. W innym wypadku Polacy będą uznani za nielegalnie przebywających na Wyspach.

Jak informuje Rzegocki, do tej pory ok. 27 proc. Polaków mieszkających na Wyspach złożyło wniosek o przyznanie settled status.


Jest to - jak zaznacza ambasador - "niepokojąco niski poziom", co oznacza, że "tysiące polskich obywateli może być narażonych na komplikacje związane z brakiem uregulowania swojego statusu".

Na końcu listu Rzegocki zachęca Polaków do powrotu do kraju i namawia do "zaznajomienia się z informacjami na portalu powroty.gov.pl, który odpowiada na pytania dotyczące m.in. świadczeń społecznych w Polsce, znalezienia zatrudnienia oraz zapewnienia miejsc w szkołach".

Wednesday, 18 September 2019 07:20
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze

Chcesz się z nami podzielić czymś, co dzieje się blisko Ciebie? Wyślij nam zdjęcie, film lub informację na: redakcja@bham.pl



Czytaj poprzedni artykuł:
Polak stanął przed sądem w sprawie zabójstwa rodaka w klubie w West Bromwich. Możliwe kolejne oskarżenia
  Czytaj następny artykuł:
B. Johnson wybuczany po spotkaniu z J.-C. Junckerem. Rozmowy ws. brexitu bez przełomu