Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Polacy mieszkający w UK po brexicie stracą część świadczeń zdrowotnych w EU

Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii, którzy płacą tu podatki i składki, po brexicie na pewno stracą część świadczeń zdrowotnych w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej - mówił w piątek wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, Kazimierz Kuberski.

Kiedy wyjadą na wakacje albo w odwiedziny do swoich bliskich do Polski, Niemiec czy Francji i przypadkowo złamią nogę to mogą mieć kłopoty.


- Będzie potrzeba wykupienia na czas wyjazdu komercyjnego ubezpieczenia zdrowotnego, które zapewni finansowanie takich świadczeń zdrowotnych - wyjaśniał Marcin Zieleniecki wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

Brexit będzie mieć też wpływ na emerytury. Wzajemne uznanie składek płaconych przez Polaków w Wielkiej Brytanii i Brytyjczyków w krajach Unii Europejskiej nie jest jeszcze ustalone.

I od wyników tych rozmów w Brukseli zależy jak i ile z czasu przepracowanego na emigracji naliczać będzie się do wypłaty emerytury w przypadku powrotu do ojczyzny.


Najlepszą radą, jaką mógł udzielić Kazimierz Kuberski zmartwionym rodakom w Wielkiej Brytanii jest ta, aby przygotowywali i zbierali wszystkie niezbędne dokumenty, na bieżąco interesowali się sprawami związanymi z brexitem i kiedy przyjdzie na to czas wystąpili o prawo pobytu na Wyspach.

To na początek wystarczy, aby na wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej po prostu nie stracić.

-