Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Eksperci twierdzą, że zdrowe jedzenie kosztuje mniej

Zdrowe jedzenie jest w głównej mierze tańsze niż niezdrowe, co oznacza, że teza mówiąca o tym, że ludzie odżywiają się gorzej, ponieważ nie chcą wydawać więcej pieniędzy, jest błędna.

Najtańsze gotowe potrawy, pizza, burgery oraz dosładzane płatki śniadaniowe kosztują ponad 2 funty za kilogram. Za owoce lub warzywa trzeba zapłacić mniej – wynika z raportu przygotowanego przez Institute of Economic Affairs (IEA) na podstawie danych dostarczonych przez sieci Tesco oraz Asda.

Eksperci porównali ceny 78 popularnych produktów do jedzenia i picia. Dzięki temu dowiedzieli się, że zdrowsze wybory żywieniowe są tańsze niż ich mniej zdrowe odpowiedniki, jeśli brać pod uwagę wagę produktu do zjedzenia, a nie błędną metodologię kosztu produktu w przeliczeniu na kalorie.

IEA informuje, że za 1 funta, którego trzeba zapłacić za cheeseburgera, można kupić kilogram słodkich ziemniaków, dwa kilogramy marchewki, dwa i pół kilograma makaronu, dziesięć jabłek lub siedem bananów. Rekomendowaną dzienną dawkę pięciu porcji warzyw i owoców można mieć już za 30 pensów.

Podsumowując – ostatecznie cena nie jest głównym czynnikiem, który sprawia, że ludzie wybierają raczej niezdrowe jedzenie. Eksperci sugerują, że konsumenci są często przygotowani na to, aby zapłacić więcej za smak i wygodę.
-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
West Midlands kolebką terroryzmu. 39 osób skazanych za terroryzm pochodzi z Birmingham
 Czytaj następny artykuł:
Ranking najlepszych miejsc do życia w UK


// //