Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Eksport do UE zapewnia 4,2 mln stanowisk pracy

Według raportu przygotowanego przez CEBR, w 2011r. aż 4,2 miliony osób pracowało na stanowiskach pośrednio lub bezpośrednio związanych z eksportem do Unii Europejskiej. Zysk z wysyłania towarów ocenia się na 211 miliardów funtów.

CEBR (Center for Economic and Business Research) opierało się na danych z 2011r., a przygotowany przez nich raport jest pierwszą taką analizą od 1997r. Wynika z niego, że od końca lat 90tych eksport stale rośnie, a zatrudnienie w nim zwiększyło się o 0,5 mln osób. Obecnie na stanowiskach bezpośrednio związanych z handlem europejskim pracuje 3,1 miliona osób, a kolejne 1,1 mln w firmach związanych pośrednio.

Firmy zajmujące się eksportem funkcjonują na obszarze całego UK: stosunkowo najwięcej osób pracuje w tej branży w East i West Midlands. W ciągu 14 lat między jednym a drugim raportem odsetek prac związanych z handlem unijnym wzrósł w Londynie o 27% i spadł o 6% w West Midlands.

Autorzy raportu nie twierdzą, że wystąpienie z Unii Europejskiej natychmiast sprawiłoby, że wszystkie te prace i zyski natychmiast zostałyby stracone. Jak komentuje Peter Wilding z British Influence, raport wskazuje jak ważna dla Wielkiej Brytanii jest relacja handlowa z Unią Europejska. Dodaje, że absurdem byłoby twierdzić, że to wszystko wyparuje w ciągu jednego dnia po opuszczeniu wspólnoty. Jednak podobnym szaleństwem byłoby opuszczenie unii na podstawie myślenia życzeniowego, a nieopartych na faktach analizach.

Frances O`Grady, sekretarz generalna TUC, dodaje, że obecnie już, co siódma praca zależy od handlu z UE i na dodatek, te cztery miliony stanowisk wydają się być lepiej opłacane i wymagają wyższych kwalifikacji niż pozostałe.
-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Polscy geje lepiej czują się w UK
 Czytaj następny artykuł:
Po Birmingham biegają szczury wielkości kotów.