Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Nowe przepisy dotyczące ograniczenia prędkości. Jak wpłyną na kierowców w Anglii?

Nowe przepisy dotyczące ograniczenia prędkości w samochodach zostały wprowadzone na całym kontynencie europejskim na mocy dyrektywy Unii Europejskiej.

Nowe samochody będą wyposażone w automatyczne ograniczniki prędkości zgodnie z nowym prawem UE, które weszło w życie w niedzielę, 7 lipca.


Zgodnie z nowymi przepisami, nowe pojazdy będą musiały mieć zamontowane systemy Intelligent Speed Assistance (ISA) jako standardowe wyposażenie, zgodnie z wymogiem regulacji bezpieczeństwa UE.

Jeśli kierowca przekracza dozwoloną prędkość, system zmniejszy moc silnika, aż prędkość spadnie do dopuszczalnej granicy.

Nowe prawo nie dotyczy samochodów w Wielkiej Brytanii, ale będzie miało wpływ na pojazdy w Irlandii Północnej – podaje Birmingham Live.

RAC (Royal Automobile Club) zauważył, że chociaż przepis nie obowiązuje w Wielkiej Brytanii, bardzo prawdopodobne jest, że większość nowych samochodów produkowanych w UE będzie dotknięta tymi przepisami, ponieważ producenci raczej nie będą modyfikować projektów nowych pojazdów tylko dla rynku brytyjskiego.


Rod Dennis, rzecznik ds. bezpieczeństwa drogowego, powiedział: „Chociaż obecnie nie jest wymagane, aby samochody sprzedawane w Wielkiej Brytanii były wyposażone w systemy Intelligent Speed Assistance, bylibyśmy zaskoczeni, gdyby producenci celowo wykluczali tę funkcję z tych, które sprzedają w Wielkiej Brytanii, ponieważ zwiększyłoby to niepotrzebne koszty produkcji”.

ISA wykorzystuje połączenie danych GPS, nawigacji satelitarnej oraz informacji o ograniczeniach prędkości na drogach, po których porusza się pojazd.

Jeśli kierowca przekracza dozwoloną prędkość, system może zmniejszyć moc silnika, aż prędkość spadnie do dopuszczalnej granicy.

Podczas gdy poprzednie przepisy pozwalały kierowcom na wyłączanie ogranicznika prędkości, ISA będzie aktywowany po ponownym uruchomieniu silnika, co oznacza, że nie można go trwale wyłączyć w nowych samochodach.


Dennis dodał: „Każdy, kto kupuje nowy pojazd, powinien zapoznać się z systemem ISA i jego działaniem. W praktyce, jeśli kierowca przekroczy dozwoloną prędkość, usłyszy dźwiękowe ostrzeżenie, a następnie prędkość samochodu zostanie automatycznie zmniejszona”.

Zobacz też:


Rzecznik Departamentu Transportu powiedział: „Przepisy dotyczące Intelligent Speed Assistance, które wchodzą w życie w lipcu, dotyczą tylko UE i Irlandii Północnej, nie Wielkiej Brytanii”.

„Stale prowadzimy badania nad tym, jak użytkownicy dróg mogą korzystać z najnowszych technologii, zapewniając bezpieczne, niezawodne podróże i redukując emisje” – dodał.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
DWP wypłaca 108 GBP tygodniowo dla osób spełniających określone kryteria
 Czytaj następny artykuł:
Chaos na lotniskach w Wielkiej Brytanii. Tysiące pasażerów dotkniętych odwołaniami i opóźnieniami lotów