Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Pilne ostrzeżenie dla kierowców w Wielkiej Brytanii. Mogą niesłusznie otrzymać 130 GBP kary

Kierowcy w Wielkiej Brytanii zostali ostrzeżeni przed gwałtownym wzrostem liczby mandatów wystawianych z powodu sklonowanych tablic rejestracyjnych.

Sklonowanie tablic rejestracyjnych polega na tym, że oszuści kopiują numer rejestracyjny Twojego samochodu i przypisują go do innego pojazdu, zazwyczaj w celu popełnienia nielegalnych działań - podaje The Sun.

Oznacza to, że jeśli przestępcy zostaną złapani na popełnieniu wykroczeń związanych z ruchem drogowym, to Ty zostaniesz za to obwiniony.


Wzrost liczby poszkodowanych kierowców

Problem nie jest nowy, ale liczba osób dotkniętych tym procederem znacznie wzrosła w ostatnich latach.

Według najnowszych danych liczba niewinnych kierowców otrzymujących mandaty w Londynie z powodu sklonowania ich tablic rejestracyjnych wzrosła ponad dwukrotnie od 2019 roku.

Dane uzyskane przez MoneySuperMarket na podstawie wniosku o dostęp do informacji publicznej (FOI) z Transport for London (TfL) pokazują, że w zeszłym roku wydano 16 264 mandatów dla pojazdów ze sklonowanymi tablicami, w porównaniu do 7 262 w 2021 roku.


Wiele z tych mandatów dotyczyło wjazdu do strefy ULEZ (Ultra Low Emission Zone) bez uiszczenia opłaty.

Większość mandatów opiewa na kwotę 130 funtów, co może szybko się kumulować, jeśli kierowca otrzyma kilka takich mandatów.

Skala problemu

Problem nie ogranicza się tylko do Londynu. Zgodnie z policyjnym dochodzeniem przeprowadzonym w zeszłym roku, nawet dwa miliony kierowców w całej Wielkiej Brytanii mogą być narażone na mandaty z powodu sklonowania ich tablic rejestracyjnych przez innych kierowców.

Niektórzy kierowcy mogą być obciążeni jeszcze większymi karami, jeśli ich tablice zostaną uwikłane w poważniejsze wykroczenia, takie jak przekroczenie prędkości.


Minimalna kara za przekroczenie prędkości to 100 funtów grzywny i trzy punkty karne, ale w przypadku skierowania sprawy do sądu grzywna może wynieść nawet 1 000 funtów na większości dróg lub 2 500 funtów na autostradzie.

Alice Hempstead, ekspertka ds. ubezpieczeń w MoneySuperMarket, zaznacza, że wzrost liczby przypadków sklonowania tablic rejestracyjnych przyczynia się także do wzrostu składek ubezpieczeniowych dla kierowców.

Wzrost przestępczości związanej z kradzieżą pojazdów, sklonowaniem tablic oraz kradzieżą części samochodowych sprawia, że właściciele samochodów oraz ubezpieczyciele coraz bardziej martwią się o bezpieczeństwo pojazdów.

Co robić, jeśli Twoje tablice zostały sklonowane?

Jeśli otrzymasz mandat za parkowanie lub przekroczenie prędkości, którego nie rozpoznajesz, możesz być ofiarą sklonowania tablic rejestracyjnych.

Pierwszym krokiem jest skontaktowanie się z policją w celu uzyskania numeru referencyjnego sprawy i zgłoszenie tego faktu do DVLA.


Kiedy zgłaszasz sklonowanie tablic, postaraj się dołączyć dowody potwierdzające, że Twój samochód nie był zaangażowany w incydent, takie jak dowody, że byłeś w innym miejscu w tym czasie.

Poproś również o wszelkie dostępne dowody fotograficzne, które mogą pomóc w wykazaniu, że nie brałeś udziału w zdarzeniu.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Sześć najlepszych miejsc do życia w Birmingham – czy Twoje jest na liście?
 Czytaj następny artykuł:
Lot z piekła rodem: Samolot Ryanair zmuszony do lądowania po bójce między pasażerami