Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wielka Brytania wydaje „czerwony alert” dla podróżnych udających się do UE

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało „czerwony alert” dla turystów udających się do Grecji, Cypru i Hiszpanii.

Turyści podróżujący do tych popularnych miejsc w Unii Europejskiej są ostrzegani przed rekordowymi temperaturami i zachęcani do podjęcia niezbędnych środków ostrożności.


Podobne ostrzeżenie Wielka Brytania wydała również dla osób udających się do Turcji.

Rekordowe temperatury w Europie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało ostrzeżenie dla brytyjskich turystów o „rekordowych temperaturach” tego lata.

Cypr ogłosił czerwony alert pogodowy po doświadczaniu ekstremalnych warunków pogodowych.


Fala upałów przypisywana jest południowym wiatrom przenoszącym ciepło i pył z Afryki Północnej.

Meteorolog Panos Giannopoulos, w rozmowie z greckim kanałem telewizyjnym ERT, stwierdził: „Ta fala upałów przejdzie do historii”.

Dodał, że w XX wieku nigdy nie doświadczyliśmy fali upałów przed 19 czerwca, a w XXI wieku zdarzyło się to kilkakrotnie, ale nigdy przed 15 czerwca.


Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaktualizowało swoje porady podróżnicze dla Grecji, Cypru, Turcji i Hiszpanii.

Majorka, część Balearów, zmagała się w ostatnich dniach z poważnymi powodziami, co spowodowało chaos na lotnisku Son Sant Joan, trzecim co do wielkości lotnisku w Hiszpanii. Operator lotniska, Aena AENA. MC, oświadczył, że wszystkie operacje zostały wstrzymane z powodu „niemożności bezpiecznego operowania”.

Zobacz też:


W Turcji temperatury osiągnęły średnio 30 stopni Celsjusza, podczas gdy w Grecji wzrosły do niesamowitych 45 stopni Celsjusza.

Zbliżające się Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu są również przedmiotem obaw, ponieważ raport „Rings of Fire: Heat Risks at the 2024 Paris Olympics” podkreśla poważne zagrożenia związane z potencjalnie szkodliwymi temperaturami.


„Fakt, że igrzyska odbędą się w środku lata, oznacza, że ryzyko wystąpienia niszczycielskiej fali upałów jest bardzo realne”.

Rosie Mammatt, meteorolog z Uniwersytetu w Reading, w rozmowie z „The Telegraph” wyjaśniła, że już teraz w basenie Morza Śródziemnego występują bardzo wysokie temperatury, a lato może przynieść kolejne rekordowe upały. Dodała kontekst dotyczący trwających zmian pogodowych wpływających na prognozy sezonowe:

„Temperatury powierzchni mórz na Atlantyku były przez długi czas niezwykle wysokie, co wpływa na pogodę, jaką otrzymujemy. Będzie to nadal wpływać na temperatury i opady w Europie tego lata”.


W obliczu rekordowych upałów Biuro Spraw Zagranicznych wzywa brytyjskich turystów do zachowania ostrożności podczas podróży do Grecji, Cypru, Turcji i Hiszpanii. Utrzymujące się ekstremalne warunki pogodowe wymagają od podróżnych podjęcia dodatkowych środków ostrożności, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Ekstremalna fala upałów w Wielkiej Brytanii. Temperatura przekroczy 29°C
 Czytaj następny artykuł:
Bank Anglii ogłasza ważną decyzję. Co to oznacza dla Twojego portfela?